Katyń

13.05.2018 aktualizacja 15.05.2018

Lekcja patriotyzmu pod Pomnikiem Katyńskim

Pomnik Katyński w Jersey City. Fot. PAP/EPA Pomnik Katyński w Jersey City. Fot. PAP/EPA

Uczniowie 10 szkół polonijnych wypełniło w przestrzeń pod Pomnikiem Katyńskim. Weekendowe wydarzenie nazwano lekcją prawdziwego patriotyzmu.

Pod pomnikiem zapłonęło blisko 200 zniczy. Patriotyczny wieczór poetycko-muzyczny dzieci i młodzieży przybyłych z wychowawcami i rodzicami wypełniły m.in. pieśni patriotyczne i religijne, recytacje wierszy, montaż poetycki Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II z Maspeth w nowojorskiej dzielnicy Queens.

Dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Józefa Piłsudskiego w Jersey City Bogusława Huang opowiadała o historii Pomnika Katyńskiego. O zbrodni katyńskiej mówili uczniowie.

„To było tak spontaniczne, naturalne, a zarazem poważne; była to lekcja prawdziwego patriotyzmu. Śpiewaliśmy wspólnie pieśni, ludzie się rozeszli w powadze. Plac został czyściutki, nie było żadnego papierka. Policjanci byli zaszokowani zachowaniem naszej młodzieży” – oceniła prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających Dorota Andraka.

Nazwała ona wydarzenie wyrazem solidarności ze wszystkimi, którzy pokazują prawdziwą lekcję walki o symbole narodowe, prawdziwą historię Polski.

„Najpiękniejsza chwila jaką mogłam przeżyć i poznać historię o Katyniu będąc na dzisiejszym spotkaniu, ta lekcja na długo zostanie w mojej pamięci. Chciałabym, żeby tego typu lekcje mogły się odbywać raz w miesiącu tam, gdzie jest coś związanego z Polską” - mówiła Aleksandra Łapińska, uczennica szkoły przy parafii św. Cyryla i Metodego w Nowym Jorku.

Pod pomnikiem padały zapewnienia, że spotkanie nie ma charakteru politycznego, nie jest wyrazem buntu. Ma na celu pokazanie żywej historii; historii o którą należy dbać, historii o której trzeba pamiętać.

„Jesteśmy Polakami, to nasza historia, musimy wiedzieć, musimy mówić, musimy o nią walczyć” – skandowali zgromadzeni pod Pomnikiem Katyńskim uczniowie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL