Litwa zobowiązuje się zapewnić przedstawicielom mniejszości narodowych, w tym litewskim Polakom, warunki do nauki w szkołach, w których będą pielęgnować swój język, kulturę i tradycję – głosi rezolucja, którą we czwartek przyjął litewski parlament.
Rezolucja przygotowana przez posła Związku Liberałów Gintarasa Steponavicziusa, którą poparła zdecydowana większość parlamentarzystów obecnych na sali, powstała, jak napisano, „w reakcji na publiczne wypowiedzi dotyczące szkół mniejszości narodowych, wywołujące antagonizmy w społeczeństwie”.
W ubiegłym tygodniu były szef litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa Gediminas Grina wyraził opinię, że szkoły mniejszości narodowych w kraju są „edukacyjnymi gettami”, dlatego w ogóle nie powinny istnieć.
Pomysł likwidacji szkół mniejszości narodowych Grina upublicznił po tym, gdy w mediach pojawiła się informacja na temat wyjazdów uczniów rosyjskich szkół na Litwie do Rosji na kolonie o charakterze militarnym, podczas których uczniowie uczyli się maszerowania, strzelania, rzucania granatami.
Wypowiedź byłego szefa Departamentu Bezpieczeństwa Państwa wywołała dyskusję wśród polityków i dziennikarzy o potrzebie istnienia w kraju szkół mniejszości narodowych. Dlatego - w ocenie posła Steponavicziusa - należało przyjąć rezolucję wyrażającą wolę dalszej realizacji praw mniejszości narodowych zgodnie z prawem litewskim i międzynarodowym.
W przyjętym dokumencie posłowie podkreślają „znaczenie integracji mniejszości narodowych w celu zminimalizowania wpływów nieprzyjaznych dla Litwy państw na politykę wewnętrzną” kraju oraz zachęcają wszystkie instytucje do poświęcenia maksymalnej uwagi kwestiom integracji społecznej.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mc/