Europa i świat po 1989 roku

17.12.2015 aktualizacja 18.07.2016

Litwa: rezolucja Sejmu ws. oświaty mniejszości narodowych

Litwa zobowiązuje się zapewnić przedstawicielom mniejszości narodowych, w tym litewskim Polakom, warunki do nauki w szkołach, w których będą pielęgnować swój język, kulturę i tradycję – głosi rezolucja, którą we czwartek przyjął litewski parlament.

Rezolucja przygotowana przez posła Związku Liberałów Gintarasa Steponavicziusa, którą poparła zdecydowana większość parlamentarzystów obecnych na sali, powstała, jak napisano, „w reakcji na publiczne wypowiedzi dotyczące szkół mniejszości narodowych, wywołujące antagonizmy w społeczeństwie”.

W ubiegłym tygodniu były szef litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa Gediminas Grina wyraził opinię, że szkoły mniejszości narodowych w kraju są „edukacyjnymi gettami”, dlatego w ogóle nie powinny istnieć.

Pomysł likwidacji szkół mniejszości narodowych Grina upublicznił po tym, gdy w mediach pojawiła się informacja na temat wyjazdów uczniów rosyjskich szkół na Litwie do Rosji na kolonie o charakterze militarnym, podczas których uczniowie uczyli się maszerowania, strzelania, rzucania granatami.

Wypowiedź byłego szefa Departamentu Bezpieczeństwa Państwa wywołała dyskusję wśród polityków i dziennikarzy o potrzebie istnienia w kraju szkół mniejszości narodowych. Dlatego - w ocenie posła Steponavicziusa - należało przyjąć rezolucję wyrażającą wolę dalszej realizacji praw mniejszości narodowych zgodnie z prawem litewskim i międzynarodowym.

W przyjętym dokumencie posłowie podkreślają „znaczenie integracji mniejszości narodowych w celu zminimalizowania wpływów nieprzyjaznych dla Litwy państw na politykę wewnętrzną” kraju oraz zachęcają wszystkie instytucje do poświęcenia maksymalnej uwagi kwestiom integracji społecznej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL