Europa i świat po 1989 roku

02.09.2015 aktualizacja 18.07.2016

Litwa: strajk szkół polskich przekształcono w pogotowie strajkowe

Uczniowie polskich szkół na Litwie wraz z rodzicami przed Kaplicą Ostrobramską w Wilnie. 02.09.2015. Fot. PAP/M. Obara Uczniowie polskich szkół na Litwie wraz z rodzicami przed Kaplicą Ostrobramską w Wilnie. 02.09.2015. Fot. PAP/M. Obara

Strajk szkół polskich na Litwie, który rozpoczął się w środę i był zapowiadany jako bezterminowy, został przekształcony w pogotowie strajkowe - poinformowali organizatorzy protestu.

„Uznaliśmy, że nasze dzieci powinny powrócić do szkoły” - powiedziała PAP Renata Cytacka z Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

Pogotowie strajkowe – według organizatorów protestu – oznacza, że strajk w każdej chwili może być wznowiony. „Wszystko będzie zależało od działań, jakie podejmą władze kraju” - mówi Cytacka.

Ponad 500 uczniów szkół polskich na Litwie nie poszło w środę do szkół, lecz wzięło udział w mszy świętej odprawionej w Wilnie przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.

Protestujący – uczniowie i ich rodzice - żądają m.in. odwołania ustawy o oświacie z 2011 r., która w ocenie litewskich Polaków dyskryminuje szkolnictwo polskie w tym kraju. Żądają rezygnacji z ujednolicenia egzaminu z języka litewskiego w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych, przywrócenia obowiązkowego egzaminu z języka ojczystego (polskiego) na listę egzaminów maturalnych, zwiększenia finansowania szkół mniejszości narodowych.

Strona litewska krytycznie odniosła się do środowego strajku. Premier Litwy Algirdas Butkeviczius odrzucił możliwość spełnienia żądań protestujących i wyraził opinię, że organizowanie podobnych akcji to "politykierstwo".

Organizatorzy protestu są wdzięczni stronie polskiej za okazane wsparcie. „To nas podbudowuje” - mówi Renata Cytacka.

Na mszy świętej przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej wspólnie z protestującymi modlił się w środę wicemarszałek polskiego Sejmu Marek Kuchciński. Wicemarszałek poinformował, że w przyszłym tygodniu Sejm „podejmie specjalną uchwałę skierowaną do władz litewskich w obronie nauki języka polskiego na Litwie”. „Będziemy apelowali o uznanie standardów europejskich w tej sprawie” – powiedział Kuchciński.

Polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w środę, że minister Joanna Kluzik-Rostkowska przygotowuje list do swojego odpowiednika w rządzie litewskim w obronie polskich szkół na Litwie.

Na Litwie działa około 90 szkół, w których nauczanie odbywa się w języku polskim. W szkołach tych jest około 12 tys. uczniów. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, stanowią 6,6 proc. mieszkańców.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ az/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL