Od poniedziałku 18 stycznia szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe, w tym centra kształcenia zawodowego i placówki kształcenia ustawicznego, mogą prowadzić kształcenie praktyczne z zachowaniem reżimu sanitarnego na takich zasadach jak przed feriami – przypomina MEiN.
W poniedziałek po feriach zimowych uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej.
Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną. Mają zajęcia stacjonarne zawieszone do 31 stycznia. Od tej zasady wprowadzono kilka wyjątków, dotyczą one m.in. praktycznej nauki zawodu.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że od 18 stycznia dyrektor szkoły lub placówki prowadzącej kształcenie zawodowe może zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia. Ważne, aby wspomniane zajęcia były prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu i odbywały się w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo.
Możliwe są także praktyki zawodowe dla uczniów i słuchaczy niebędących młodocianymi pracownikami. Mogą się odbywać w rzeczywistych warunkach pracy, czyli u pracodawców, przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy. Praktyki zawodowe mogą być realizowane w wybranych dniach tygodnia w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo.
Wyjątek stanowią praktyki zawodowe w zawodach morskich organizowane dla uczniów klas i semestrów programowo najwyższych, które nie podlegają ograniczeniu w zakresie dopuszczalnej liczby godzin w tygodniu.
Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, którzy mają podpisaną umowę z pracodawcą, mogą przygotowanie zawodowe odbywać u pracodawców tak jak dotychczas, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/