Polska po 1989 roku

05.04.2018

MEN: podwyżki dla nauczycieli zgodnie z planem, nie ma mowy o opóźnieniach

Ministerstwo Edukacji Narodowej. Fot. PAP/L. Szymański Ministerstwo Edukacji Narodowej. Fot. PAP/L. Szymański

Nauczyciele otrzymają wyrównanie pensji, uwzględniające podwyżki od 1 kwietnia, najpóźniej do końca miesiąca, nie ma mowy o jakichkolwiek opóźnieniach – zapewnił w czwartek resort edukacji. Apelujemy, by nie wprowadzać niepokoju wśród nauczycieli – informuje MEN.

"W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi doniesieniami medialnymi na temat rzekomych opóźnień w wypłacaniu zapowiadanych zwiększonych wynagrodzeń dla nauczycieli informuję, że nie ma mowy o jakichkolwiek opóźnieniach" – zapewniła rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska.

Podkreśliła, że nauczyciele otrzymają wyrównanie pensji, uwzględniające podwyżki od pierwszego kwietnia, najpóźniej do końca miesiąca. "Samorządy są do tego zobowiązane ustawą okołobudżetową. Mówiliśmy o tym od początku. Apelujemy o to, aby nie wprowadzać niepokoju wśród nauczycieli"- wskazała.

MEN przypomina, że począwszy od kwietnia 2018 roku rozpoczęło się wprowadzanie planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. w ciągu trzech lat. Ministerstwo wskazuje, że jest to porównywalne z przewidywanym w tym okresie wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – 15,9 proc. Kolejne etapy podwyższania płac nauczycielskich mają zostać wprowadzone od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r.

Resort wskazuje, że ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce w 2012 r., a w 2017 r. po raz pierwszy od 5 lat nauczyciele otrzymali waloryzację wynagrodzeń w wysokości 1,3 proc.

Zgodnie z rozporządzeniem, od 1 kwietnia płace zasadnicze nauczycieli wzrastają w zależności od stopnia awansu zawodowego od 123 do 168 zł brutto. Zgodnie z deklaracją złożoną 4 września ub.r. na rozpoczęcie roku szkolnego przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską i ówczesną premier Beatę Szydło, kwietniowa podwyżka ma być pierwszą z trzech zaplanowanych. Następną nauczyciele mają dostać od 1 stycznia 2019 r., a kolejną - od 1 stycznia 2020 r.

Nauczyciele należą do jednej z nielicznych grup zawodowych, które otrzymują pensję "z góry", czyli na początku miesiąca, a nie "z dołu", czyli pod koniec. Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca, a jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy. to w dniu następnym. Zasada ta dotyczy wynagrodzenia zasadniczego i stałych składników wynagrodzenia. W tym roku 1 kwietnia wypada w Wielkanoc, dlatego nauczyciele powinni otrzymać podwyżkę po świętach. Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanej pracy, wypłaca się nauczycielom miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca.(PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL