„Sapientia et Veritas”, czyli mądrość i prawda. Bo w nauce chodzi o to, by szukać prawdy. Jeśli nauka miałaby być czymś, co nie prowadzi do prawdy, to nie będzie żadną nauką – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas gali wręczania medali za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego.
Minister Czarnek wręczył medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. Odznaczenia są przyznawane za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej.
"Był zwyczaj, że przez wiele lat również naukowcom wręczano medal Komisji Edukacji Narodowej. Medal Komisji Edukacji Narodowej to rzeczywiście wielka wartość i on pozostaje i zawsze będzie go można wręczać. Uznaliśmy, że trzeba ustanowić coś, co rzeczywiście będzie podkreślało szczególne zasługi dla nauki polskiej. Dlatego został ustanowiony medal +Sapientia et Veritas+, mądrość i prawda. Bo w istocie o to chodzi w nauce. Chodzi o to, by szukać prawdy. Jeśli nauka miała by być czymś, co nie prowadzi do prawdy, czy przeszkadza w odkrywaniu prawdy, to nie będzie żadną nauką" – powiedział podczas uroczystości, cytowany w komunikacie MEiN, minister Przemysław Czarnek.
Szef resortu edukacji zwrócił uwagę, że osoby nagrodzone medalami to wybitni naukowcy i specjaliści w różnych dziedzinach.
"Dziś na sali mamy wybitnych przedstawicieli nauki, czyli tych, którzy ogromnie przyczynili się do tego, żeby społeczeństwo, świat mogło odkryć prawdę. Państwa osiągniecia naukowe właśnie taki cel mają i takie zadanie spełniają" – dodał, cytowany, minister.
Jak podaje MEiN, medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” (łac. mądrość i prawda) posiada trzy stopnie – złoty medal, srebrny i brązowy. Umożliwia to uhonorowanie kandydata do odznaczenia odpowiednio do jego zasług lub osiągnięć. Może być on przyznany m.in. osobom zasłużonym dla nauki i szkolnictwa wyższego, w tym także nieposiadającym obywatelstwa polskiego, uczelniom, fundacjom, instytutom badawczym, stowarzyszeniom. Medal może być nadany także pośmiertnie.
Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” nadaje Minister Edukacji i Nauki z własnej inicjatywy lub na wniosek m.in.: innego ministra kierującego działem administracji rządowej; kierownika urzędu centralnego; wojewody; organu jednostki samorządu terytorialnego; przewodniczącego KPN; władz statutowych instytucji przedstawicielskich środowiska szkolnictwa wyższego i nauki, organizacji społecznych, stowarzyszeń, reprezentatywnych organizacji związkowych lub reprezentatywnych organizacji pracodawców; ambasadora, kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego, stałego przedstawicielstwa przy organizacji międzynarodowej lub urzędu konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Listę wyróżnionych naukowców i instytucji można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wybitni-przedstawiciele-nauki-wyroznieni-medalami-zasluzony-dla-nauki-polskiej-sapientia-et-veritas?fbclid=IwAR2B4UV4auiUP09syBZ3tr12EAU7ekm07F0q5sanDtRlTsKRIIpV28pHGPI. (PAP)
Autorka: Katarzyna Herbut
kh/ par/