Minister edukacji narodowej Anna Zalewska wręczyła w środę nagrody ośmiorgu polskim uczestnikom Europejskiego Konkursu Umiejętności Zawodowych EuroSkills 2018, który odbył się pod koniec września w Budapeszcie. Wyraziła nadzieję, że uczestnicy włączą się w promocję szkolnictwa zawodowego.
"Dużo emocji za nami i dużo planów na przyszłość. Dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Polska zadebiutowała na EuroSkills, czyli na konkursie umiejętności zawodowych. Byliśmy tam po raz pierwszy, choć to przedsięwzięcie ma już kilkanaście lat. Byliśmy tam z ósemką młodych ludzi" - powiedziała minister edukacji. "Byliśmy razem, wzajemnie sobie kibicowaliśmy (...). Przyjechaliśmy (stamtąd - PAP) z bardzo dobrą opinią i z Medalem Doskonałości" - dodała.
"Dziś spotykamy się po to, by sobie dziękować i gratulować, ale przede wszystkim, by snuć plany na przyszłość" - powiedziała Zalewska. Jak wyjaśniła z jednej strony chodzi o przygotowania do WorldSkills za rok i do kolejnego EuroSkills - za dwa lata, oraz o to, by "zadbać o nasze gwiazdy, naszą ósemkę, być z trenerami i z pomysłami na finansowanie ich dalszego rozwoju". Wyraziła nadzieję, że uczestnicy włączą się w promocję szkolnictwa zawodowego, staną się jego ambasadorami.
W tym roku w EuroSkills wzięło udział ponad 600 osób reprezentujących 28 krajów, a zawodników startujących w 37 konkurencjach dopingowało w halach Hungexpo ponad 80 tysięcy widzów.
Polskę reprezentowało 8 uczniów: Mateusz Dąbrowski i Przemysław Krasnodębski w mechatronice, Dawid Grodzki w konkurencji suchej zabudowy i gładzi tynkowych, Sylwia Leszczyńska we florystyce, Maciej Pisarek w gotowaniu, Robert Stachowiak we fryzjerstwie, Bartosz Trocha w murarstwie oraz Tymoteusz Dubiński startujący w konkurencji pokazowej – ciesielstwie.
Największy sukces spośród naszych reprezentantów odniósł Maciej Pisarek, absolwent Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim, który w zawodach kucharzy zdobył prestiżowy laur - Medallion de Excellence (Medal Doskonałości).
"W Budapeszcie przygotowywałem sześć dań. Pierwszego dnia było klasyczne francuskie consommé, później deser z tajemniczym owocem - była nim gruszka. Przygotowałem crème czekoladowe z tiulem karmelowym i lodami gruszkowymi. W kolejne dni: było wegańskie amuse bouche, danie rybne główne, deser warzywny i przystawka z dziczyzny" - - powiedział PAP Pisarek.
Pytany, dlaczego postanowił zostać kucharzem powiedział, że od zawsze chciał nim być. "Gdy inni zastanawiali się, kim chcą zostać, ja miałem pewność - zostanę kucharzem. Zawsze się tym interesowałem - mama świetnie gotuje, babcia też. Zawsze byłem z nimi w kuchni, oglądałem programy kulinarne, czytałem książki kucharskie. W końcu wybrałem szkołę gastronomiczną. Z perspektywy czasu uważam, że to najlepszy wybór, jakiego mogłem dokonać" - podkreślił.
Pytany, jakie są jego ulubione dania, jako kucharza, zaznaczył, że jest ich wiele, ale na pierwszym miejscu jest dziczyzna. "To bardzo szlachetne mięso" - tłumaczy. "Z kuchni domowej, takiej na co dzień, teraz jesienią takim daniem jest na pewno szarlotka z domowych jabłek" - dodał.
Sylwia Leszczyńska, która reprezentowała Polskę we florystyce, ukończyła szkołę florystyczną Floral Academy w Warszawie, teraz studiuje architekturę krajobrazu na Politechnice Białostockiej. Jak zaznacza, w jej przypadku zajęcie się florystyką też było rzeczą oczywistą i z nią wiąże swoją przyszłość.
Na zawodach w Budapeszcie też miała wykonać kilka zadań. "Nie było typowych zadań. Pierwszym było wykonanie wianka, utrudnieniem było to, że w kompozycji musieliśmy użyć pięciu stron z kolorowej gazety - wkomponować je w wianek. W innym zadaniu musieliśmy skomponować bukiet panny młodej do sukni węgierskiego projektanta, którą pokazano nam na zdjęciu. W jeszcze innym zadaniu musieliśmy stworzyć kompozycję lobby muzealnego, kompozycję na stół pary młodych, bukiet wiązany w ręku na imprezę zaręczynową. Zadania były różnorodne, ale zawsze bardzo osadzone w konkretnym miejscu i sytuacji" - zaznaczyła Leszczyńska.
EuroSkills odbywa się co dwa lata w jednym z państw europejskich, to wersja konkursu WorldSkills. Zawody WorldSkills są organizowane od 1950 roku, zaś EuroSkills od 2008 roku. Celem obu wydarzeń jest promowanie umiejętności zawodowych, podnoszenie ich jakości oraz współpraca z pracodawcami w międzynarodowym środowisku. Wydarzeniu towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.
Przygotowania i start Polski w EuroSkills koordynowała, na mocy decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która jest polską agencją narodową programu unijnego Erasmus plus. Na FRSE spoczywał obowiązek wyłonienia zawodników oraz ekspertów, którzy reprezentowali nasz kraj. FRSE odpowiedzialna jest również za przygotowanie narodowych konkursów kompetencji zawodowych stanowiących eliminacje do konkursów w skali europejskiej i światowej (w przyszłym roku WorldSkills w Rosji i za dwa lata kolejne EuroSkills w Szwajcarii).
W dniach 27-29 września gościem Euroskills była minister Anna Zalewska, która kibicowała polskim zawodnikom podczas konkursu. (PAP)
autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mark/