Europa i świat po 1989 roku

28.01.2020

Młodzi słubiczanie i frankfurtczycy będą poznawać język sąsiadów

Ponad 400 uczniów klas VI ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Słubice (Lubuskie) i ich 300 kolegów z sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą w Niemczech będzie od września tego roku uczyć się języka sąsiadów – poinformowała we wtorek rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka.

Unijny projekt pn. „Język sąsiada w Dwumieście” finansowany z unijnego programu Interreg będzie realizowany przez gminę Słubice, stowarzyszenie RAA Brandenburg i miasto Frankfurt nad Odrą do czerwca 2022 r. Koszt przedsięwzięcia to 800 tys. euro.

Celem projektu jest poszerzenie zakresu nauki języka sąsiada w słubickich szkołach podstawowych i frankfurckich szkołach podstawowych i średnich.

Projekt ma charakter pilotażowy i objęci będą nim słubiccy uczniowie najliczniejszego rocznika szkół podstawowych. Szkoły frankfurckie realizujące projekt zostały wybrane w wyniku przeprowadzonego w 2017 r. zapytania - wyjaśniła Joanna Pyrgiel ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji.

Nauka będzie obejmowała tradycyjne zajęcia szkolne oparte o ramowy program nauczania, jak również wspólne spotkania i wyjazdy integracyjne. Młodzi Polacy będą uczyli się języka niemieckiego, a ich koledzy zza Odry języka polskiego.

Działania przewidziane w projekcie będą również skierowane do nauczycieli, kadry kierowniczej szkół oraz rodziców. Projekt przewiduje spotkania nauczycieli, ich wspólne szkolenia w celu wymiany doświadczeń w zakresie dydaktyki nauki języka sąsiada i innowacyjnych metod nauczania, a także kursy języka sąsiada. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL