Interaktywny multibook, przygotowujący młodych do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz opracowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jest on dostępny w dwóch językach: polskim i angielskim. Poinformowało o tym w piątek Muzeum Auschwitz.
„To multimedialne narzędzie ma pomóc młodzieży w uświadomieniu sobie, jak wielkie znaczenie ma wizyta na terenie byłego obozu, nie tylko jako lekcja historii, ale też osobiste doświadczenie. Multibook w przystępny sposób mówi o misji Miejsca Pamięci, a także – poprzez przesłanie ocalałego z Auschwitz Mariana Turskiego – ukazuje znaczenie pamięci dla naszej postawy moralnej i współczesnej odpowiedzialności za otaczający nas świat” – powiedziała cytowana w komunikacie Agnieszka Juskowiak-Sawicka, która kieruje e-learningiem w należącym do muzeum Centrum Edukacji.
Jak dodała, w multibooku zawarto kilka krótkich materiałów wideo, podstawowe informacje dotyczące powstania Auschwitz, oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami z dziejów tego niemieckiego obozu, a także głosy rówieśników, uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach, którzy opowiadają o znaczeniu wizyty w Miejscu Pamięci z osobistej perspektywy. Użytkownicy znajdą także informacje o tym, co zobaczą podczas wizyty, oraz kilka porad na temat zachowania się podczas zwiedzania.
„Do korzystania multibooka zachęcam nie tylko młodzież, ale też nauczycieli planujących przyjazd do Miejsca Pamięci z uczniami. W przyszłości planujemy przetłumaczyć go na inne języki oraz opracować drugą część, która będzie podsumowywała wizytę. Powstanie także multibook stricte historyczny, dzięki któremu w przystępny sposób będzie można poznać najważniejsze aspekty funkcjonowania obozu Auschwitz” – dodała Juskowiak-Sawicka.
Multibook dostępny jest pod adresem: https://view.genial.ly/618ab393b8d74f0de841edce. Korzystanie z niego jest bezpłatne i możliwe również na urządzeniach mobilnych.
Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.
Muzeum Auschwitz jest pionierem e-learningu w instytucjach tego typu w Polsce. Pierwszą lekcje, przybliżającą historię obozu opublikowało w 2012 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/