Pilotażowe seminarium dla polskich i niemieckich nauczycieli, poświęcone tematyce historii nazizmu, II wojny i Zagłady, przygotowują wspólnie centra edukacyjne miejsc pamięci – Auschwitz, Buchenwald i Sachsenhasen. Ruszyły już nabory – podaje Muzeum Auschwitz.
„Nie da się zrozumieć zbrodni popełnionych w Auschwitz bez cofania się do okresu przedwojennego, bez umiejscowienia Auschwitz w znacznie szerszym kontekście, bez konfrontowania różnych punktów widzenia i sposobów upamiętniania, a także refleksji dotyczącej tego, w jaki sposób uczyć o tragicznej historii, by podejmować także kwestie naszej współczesnej, moralnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Celem projektu jest prześledzenie i przeanalizowanie historii zbrodni niemieckiego nazizmu – od jej źródeł, aż po współczesne sposoby jej upamiętniania” – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które jest częścią Muzeum Auschwitz.
Seminarium adresowane jest do nauczycieli z Polski i Niemiec. Całość podzielona będzie na dwa etapy. Pierwsza część odbędzie się w Niemczech – w Miejscach Pamięci Buchenwald i Sachsenhausen – od 14 do 19 lipca. Druga – w Miejscu Pamięci Auschwitz od 28 września do 2 października.
Podczas dwuetapowego seminarium uczestnicy będą mieli możliwość nie tylko odwiedzić autentyczne miejsc pamięci i pogłębić wiedzę historyczną, ale też poznać działania edukacyjnych trzech instytucji. Będą też mieli okazję wymienić doświadczenia z osobami tam pracującymi.
W seminarium może wziąć udział maksymalnie 10 osób; po pięć z Polski i Niemiec. Chętni muszą wypełnić do końca maja formularz, który jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Auschwitz. Informacja o wynikach rekrutacji zostanie przekazana do 7 czerwca.
Językiem obu części seminarium będzie angielski.
Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ agz/