Uniwersytet Łódzki zezwolił swoim studentom na zdalne obrony prac dyplomowych w okresie stanu epidemii koronawirusa i ograniczenia kształcenia bezpośredniego.
Zgodnie z zarządzeniem wydanym we wtorek przez rektora UŁ prof. Antoniego Różalskiego, uczelnia umożliwiła zdawanie egzaminów dyplomowych z wykorzystaniem technologii informatycznych z uwagi na trwające ograniczenia w jej funkcjonowaniu.
Egzamin dyplomowy online ma przebiegać według ściśle określonej instrukcji - m.in. prowadzący go wykładowca musi upewnić się, że student nie ma możliwości komunikacji z innymi osobami oraz nie ma dostępu do niedozwolonych materiałów ograniczających jego samodzielność w trakcie egzaminu.
"Podczas zdalnego egzaminu dyplomowego student jest zobowiązany, na polecenie przewodniczącego komisji, do udostępnienia za pomocą swojej kamery obrazu z pomieszczenia, w którym się znajduje oraz ekranu swojego komputera. Niewykonanie polecenia przewodniczącego komisji może stanowić podstawę do przerwania i wyznaczenia nowego terminu egzaminu lub negatywnego wyniku" – podkreślono w regulaminie.
Wcześniej poinformowano, że letnia sesja egzaminacyjna na UŁ została przesunięta na okres 24 sierpnia - 24 września. Istnieje również możliwość wcześniejszego przystępowania do egzaminów – już od 4 maja. Zgodę na przeprowadzenie egzaminu w tej formie wyrazić musi każdorazowo wykładowca. Egzaminy online nie są obowiązkowe. Zajęcia dydaktyczne na UŁ kończą się w niezmienionym terminie – 10 czerwca.
Zgodnie z nowym terminarzem rekrutacji na UŁ, elektroniczna rejestracja kandydatów rozpocznie się 1 czerwca, a od 11 września będą przyjmowane dokumenty od zakwalifikowanych kandydatów. Ogłoszenie list osób przyjętych na studia zaplanowano do 24 września. Na pierwszy rok studiów Uniwersytet Łódzki przyjmie blisko 15 tys. absolwentów szkół średnich.
W ubiegłym tygodniu rektor UŁ do 31 maja przedłużył obowiązujące od połowy marca zawieszenie wykładów i zajęć na uczelni. Do tego czasu studenci będą kontynuować naukę online, a większość pracowników administracji ma pracować z domu.
Na UŁ studiuje obecnie ponad 25 tys. studentów; uczelnia zatrudnia ok. 3,5 tys. pracowników, w tym 2 tys. naukowych. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ wj/