Mediewista prof. Tomasz Jasiński odebrał w środę w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy związanej z pierwszą dynastią panującą w Polsce.
Kapituła Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu wyróżnienia podkreśliła, że prof. Jasiński w swych badaniach "wiele miejsca poświęca problematyce chrztu Mieszka I, początkom państwowości Piastów i chrześcijaństwa w obrębie ich domeny". "Ważną tematyką podejmowaną przez profesora są stosunki polsko-niemieckie w średniowieczu. A jego rozprawa dotycząca pochodzenia Anonima zwanego Gallem wpisuje się w kolejny krąg zainteresowań badawczych laureata jakimi są studia źródłoznawcze" - podkreślono.
Prof. Tomasz Jasiński powiedział PAP, że Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego jest dla niego szczególnym wyróżnieniem.
"Byłem bardzo zaskoczony gdy otrzymałem je po tak wielkich i wspaniałych osobach - moich mistrzach - jak prof. Gerard Labuda, prof. Jerzy Strzelczyk i wielu innych. Nagroda, w kapitule której zasiadają takie znakomitości, jak prymas, arcybiskup poznański czy rektor mojej uczelni, bardzo zobowiązuje" – powiedział.
Laureat przyznał, że bardzo cieszy go ogromne zainteresowanie jakim obecnie cieszy się historia początków państwa polskiego.
"Muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że to zainteresowanie będzie aż tak duże. To, co działo się przy okazji obchodów 1050-lecia chrztu Polski przeszło moje oczekiwania. Teraz przeżywamy podobne wydarzenia, już na mniejszą skalę, związane z tegorocznymi obchodami 1050-lecia pierwszego na polskich ziemiach biskupstwa w Poznaniu" – powiedział.
Prof. Jasiński wiele miejsca w swoich badaniach poświęcił dziejom początków państwa polskiego i jego kultury, w tym m.in. kwestiom związanym z chrztem księcia Mieszka, początkom państwowości piastowskiej oraz zaprowadzanego przez dynastię Piastów na podległych jej ziemiach chrześcijaństwa, a także stosunkom polsko-niemieckim w średniowieczu, w tym dynastii Piastów w kontekście środkowoeuropejskim czy dziejom zakonu krzyżackiego. Kieruje Zakładem Źródłoznawstwa i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest dyrektorem Biblioteki Kórnickiej.
Honorową nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego ustanowiono w 2009 r. - jest przyznawana raz w roku przez marszałka województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy, oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego.
"Nagrodą Lednickiego Orła Piastowskiego pielęgnujemy często zapominaną historię początków państwa polskiego związaną z Wielkopolską" – podkreślił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Laureata wyłania, spośród zgłoszonych kandydatów, kapituła w skład której wchodzą m.in. prymas Polski, metropolita poznański, rektor poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pat/