Podczas nowych zajęć, które znalazły się w ofercie edukacyjnej Muzeum Pamięci Sybiru, najmłodsi mogą się dowiedzieć, kim był miś Wojtek i jak stał się żołnierzem armii Andersa, młodzież będzie mogła poznać problematykę zbrodni katyńskiej, a całe rodziny historię ewakuacji dzieci do Japonii.
Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na wschód. Główną siedzibę instytucji otwarto w 2021 r.
W czwartek na konferencji prasowej dyrektor muzeum prof. Wojciech Śleszyński mówił, że ubiegły rok był pierwszym pełnym rokiem prowadzenia zajęć edukacyjnych. Skorzystało z nich ponad 5 tys. uczniów. "Jesteśmy pewni, że ta liczba w tym roku będzie znacznie większa" – dodał.
Powiedział, że w ofercie na ten rok szkolny znalazły się nowe zajęcia. Dostępne są oddzielne warsztaty i ścieżki tematyczne. Zwrócił uwagę na rozpoczynające się w październiku warsztaty dla rodzin z dziećmi na temat zesłań dzieci na wschód.
Poinformował, że w tym roku będą odbywać się warsztaty dotyczące dzieci ewakuowanych do Japonii, a patronatem objął je ambasador Japonii w RP, który – jak mówił Śleszyński – odwiedzi muzeum 19 października. Wtedy po raz pierwszy pokazane zostaną te warsztaty. W planach na przyszły rok są warsztaty poświęcone dzieciom ewakuowanym do Nowej Zelandii.
W sumie w ofercie znalazło się 12 warsztatów i 10 ścieżek tematycznych, a także warsztat połączony ze spacerem historycznym – poinformowała PAP Agnieszka Glińska z Muzeum Pamięci Sybiru. Mówiła, że warsztaty dostosowane są do wieku uczestników, przeznaczone są zarówno dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, jak i dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.
Glińska powiedziała, że w tym roku oferta została wzbogacona o nowe tematy. Najmłodsi będą mogli poznać historię misia Wojtka – żołnierza armii Andersa. Glińska mówiła, że dzieci poznają historię tego niezwykłego żołnierza, jak znalazł się w armii Andersa, przemierzając świata i jakie były jego dalsze losy.
Złodzież będzie mogła wziąć udział w zajęciach na temat zbrodni katyńskiej. "Zaczynamy od wybuchu II wojny światowej, jak doszło w ogóle do tej zbrodni. Kończymy opowieścią o historii jej ujawniania" – powiedziała Glińska.
Nowością są też warsztaty połączone ze spacerem historycznym. Glińska mówiła, że przygotowano zajęcia z historii Żydów w Białymstoku podczas dwóch okupacji. "Zaczynamy warsztatami w naszym muzeum, a później wychodzimy na zewnątrz, spacerując po osiedlu, po okolicach, opowiadając też o historycznych miejscach wokół naszego muzeum" – powiedziała.
Muzeum powołane zostało w 2017 r. Jego siedzibę w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej otwarto w 2021 r. Wystawa stała jest główną częścią muzeum. Na ok. 2 tys. mkw. przedstawia historię polskiej obecności na Syberii – od carskich zsyłek w głąb Rosji po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na wschód. Muzeum ma charakter narracyjny, oparte jest przede wszystkim na zebranych przez instytucje relacjach i wspomnieniach zesłańców, a także zgromadzonych i wyeksponowanych pamiątkach sybiraków.(PAP)
Autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ joz/