Polska po 1989 roku

21.03.2017

Nowoczesna złożyła w ZNP podpisy ws. referendum dot. reformy edukacji

Dziś składamy w ZNP zebrane przez nas podpisy pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji; są one głosem sprzeciwu suwerena wobec niszczących Polskę rządów PiS - powiedziały we wtorek posłanki Nowoczesnej Joanna Schmidt i Katarzyna Lubnauer.

Podczas wtorkowej konferencji przed siedzibą Związku Nauczycielstwa Polskiego posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt poinformowała, że zakończył się pierwszy etap zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum dot. reformy edukacji. Zaznaczyła, że akcja ta będzie jeszcze kontynuowana.

"Dziś Nowoczesna składa w ZNP zebrane podpisy. Wiemy, że w całej Polsce zebrano ich 500 tysięcy przeciw reformie oświaty PiS. Zbieramy dalej podpisy, bo każdy z nich to głos sprzeciwu wobec rządu Beaty Szydło. To nie tylko wniosek referendalny, ale również brak zgody na psucie państwa" – powiedziała Schmidt.

Przypomniała, że w swoim expose premier Beata Szydło podnosiła, iż podczas jej kadencji najważniejszy będzie głos suwerena. "Podpisy pod wnioskiem o referendum szkolne jest jego wyrazem i głosem sprzeciwu na niszczące Polskę rządy PiS. Proszę nie robić Polakom na złość, pani premier" – mówiła Schmidt.

Z kolei wiceprzewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer przekonywała, że przygotowana przez PiS reforma edukacji to "eksperyment na dzieciach".

"Reforma edukacji odbije się na dzieciach. Składamy teraz część podpisów, które zebraliśmy i zbieramy dalej, by pokazać, że jesteśmy silnie w tę akcję włączeni. Uważamy, że ta reforma na wiele lat wpłynie na stan edukacji. PiS szykuje Polakom złe podręczniki, luki w wykształceniu" - mówiła posłanka Nowoczesnej.

Zaapelowała do Polaków, by włączali się w akcję zbierania podpisów przeciw reformie oświaty.

Pomysłodawcą referendum jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych, m.in.: "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, Razem i Inicjatywa Polska.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

O tym, czy referendum edukacyjne się odbędzie, zdecyduje Sejm. Pytanie, jakie komitet referendalny chce zadać Polakom brzmi: "Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku". (PAP)

wni/ biw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL