Polska po 1989 roku

13.09.2018

Ogólnopolskie Dyktando 14 października w Katowicach

Do 2 października można nadsyłać zgłoszenia na Ogólnopolskie Dyktando, które odbędzie się 14 października w Katowicach. Mistrz Ortografii Polskiej otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. zł, laureaci II i III miejsca odpowiednio 15 i 5 tys. zł.

Autorem tekstu jest prof. Andrzej Markowski. „Tematycznie tekst nawiązuje do stulecia Sami-Wiecie-Czego. Jest gotowy, ale uznałem, że jest za łatwy i zaraz po powrocie do Warszawy przygotuję aneks. Dla tych 30 osób wyspecjalizowanych w pisaniu dyktand, które znają ortografię lepiej niż ja, muszą być haczki” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach. Wyznał też, że w tekście pojawi się słowo „tudzież”, trochę nazw własnych, dwie geograficzne i cztery nazwiska.

W tekście dyktanda zostaną użyte wyrazy obecne w „Wielkim słowniku ortograficznym PWN” pod redakcją Edwarda Polańskiego z 2018 r. „Mogą się też pojawić słowa, których nie ma w tym słowniku, ale ich pisownię da się wywieść jednoznacznie z reguł ortograficznych zamieszczonych we wstępie do słownika” – zaznaczył prof. Markowski.

„Kiedy pisałem dyktanda, starałem się, żeby każde miało inną formę podawczą. To ma zupełnie inną” – powiedział.

Organizatorzy gwarantują udział w dyktandzie 978 osobom, które jako pierwsze zarejestrują swoje zgłoszenie w konkursie, wypełniając formularz na stronie www.dyktando.info.pl. W konkursie nie mogą uczestniczyć absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata ani pracownicy naukowi z tego zakresu, a także zwycięzcy poprzednich edycji. Lista osób zakwalifikowanych do konkursu ukaże się 5 października na oficjalnej stronie konkursu.

Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda - największej i najstarszej cyklicznej imprezy upowszechniającej kulturę języka polskiego - była Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, senator i wicemarszałek Senatu VII kadencji, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Narodową klasówkę napisało do tej pory w Katowicach ponad 50 tys. osób. Pierwsze dyktanda odbywały się w studiu koncertowym Polskiego Radia Katowice, potem w Górnośląskim Centrum Kultury, następnie dwukrotnie w katowickim Spodku, gromadząc po kilka tysięcy osób.

Kilkakrotnie tekst dyktanda został napisany bezbłędnie. Po raz pierwszy w 1993 r. przez Stefana Kamockiego, nauczyciela z Piotrkowa Trybunalskiego. Kolejny bezbłędny tekst w historii imprezy napisali w 2001 r. Małgorzata Denys i Marek Szopa, korektor tekstów niemieckojęzycznych, a dwa lata później ta trudna sztuka udała się Piotrowi Cyrklaffowi, informatykowi z Bydgoszczy. Piątym bezbłędnym zwycięzcą konkursu został w 2009 r. Jan Chwalewski. Mistrzowie Polskiej Ortografii Dariusz Godoś i Krzysztof Szymczyk zostali korektorami Słownika Ortograficznego PWN. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL