Dziennikarze mogą zachęcać do tworzenia archiwów społecznych – uważa Ewa Sularz z Ośrodka KARTA. Warto uświadamiać, że zdjęcia, które leżą gdzieś tam w naszych domowych szufladach, w przyszłości mogą stać się ważnymi źródłami historycznymi.
19 października w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyły się warsztaty dla dziennikarzy „Czytanie fotografii”. „Chcieliśmy pokazać dziennikarzom istotę pracy archiwisty społecznego. Jest on niczym detektyw, który docieka szczegółów na starych fotografiach, przez co stara się jak najdokładniej opisać to, co przedstawiają i określić czas, w jakim powstały” - powiedziała Katarzyna Ziętal z Ośrodka KARTA.
W pierwszej części warsztatu pracownicy KARTY opowiadali dziennikarzom o sposobach datowania archiwalnych zdjęć oraz metodach dochodzenia do tego, co dokładnie one przedstawiają. W kolejnej – praktycznej – rozdano przedstawicielom mediów kopie starych zdjęć, które oni, w ramach ćwiczeń, mieli zidentyfikować. Chodziło o wskazanie dokładnego lub przybliżonego czasu wykonania fotografii oraz określenie, co ono przedstawia i – ewentualnie - z jakim wydarzeniem historycznym jest związane.
Ośrodek KARTA od kilku lat prowadzi działania związane z upowszechnianiem archiwistyki społecznej. Jest również realizatorem projektu „Archiwa społeczne w Polsce”. W jego ramach KARTA dostarcza kompleksowego wsparcia wszystkim tym, którzy zainteresowani są tworzeniem archiwów społecznych. Szczegółowe informacje o działaniach w tym obszarze można znaleźć na stronie http://archiwa.org/.Jak informuje KARTA, archiwa społeczne istnieją zazwyczaj przy stowarzyszeniach, fundacjach i bibliotekach.
W swoich zbiorach gromadzą fotografie, wspomnienia, utrwalone na nośnikach relacje i dokumenty życia społecznego. Szczególnie istotne jest to, że archiwiści społeczni wkraczają często na obszary, które na ogół są pomijane przez archiwa państwowe, dokumentując historię życia codziennego, dzieje lokalne i wspomnienia „zwykłych” świadków historii.
Warsztat dla przedstawicieli mediów poprzedził I Kongres Archiwów Społecznych, który odbędzie się 24 października 2015 w Warszawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
jur/