Znaczenie odzyskania niepodległości i odbudowy Polski przerwanej przez wybuch wojny przybliży kierowany do uczniów i nauczycieli projekt edukacyjny Muzeum Auschwitz. Istotną rolę odgrywała będzie pamięć o obywatelach II RP, osadzonych przez Niemców w Auschwitz.
„Głównym celem projektu jest przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, tragicznie przerwanego wybuchem II wojny światowej. Istotną rolę odgrywa tu pamięć o indywidualnych losach obywateli II Rzeczpospolitej, osadzonych w KL Auschwitz, która skłania do refleksji nad takimi pojęciami jak wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka w obliczu okupacji i niewoli” – poinformowało Muzeum.
Przedsięwzięcie „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz” jest skierowane do młodzieży 8 klas szkół podstawowych i placówek ponadpodstawowych, a także nauczycieli, wychowawców i edukatorów.
Składają się na nie jednodniowe programy studyjne dla grup szkolnych w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz dwudniowa konferencja podsumowująca dla opiekunów tych grup. Udział jest bezpłatny. Uczestnicy ponoszą jedynie koszty dojazdu.
„Z uwagi na sytuację epidemiczną w Polsce możliwa są trzy formy realizacji dnia studyjnego: tradycyjny, mieszany oraz całkowicie zdalny. Programy studyjne w ramach projektu organizowane będą w każdy poniedziałek i środę w miesiącach wrzesień-listopad” – podało Muzeum.
Program zrealizowany zostanie do końca br. w ramach wydarzeń związanych z 80. rocznicą przywiezienia do Auschwitz pierwszych transportów polskich więźniów, m.in. z Tarnowa, Nowego Wiśnicza, Sosnowca, Krakowa i Warszawy.
„Od 14 czerwca 1940 r. obywatele II RP byli wysyłani do obozu ze wszystkich regionów okupowanego przez Niemców kraju aż do jesieni 1944 r. Oni też do połowy 1942 r. stanowili większość więźniów. Była to bardzo różnorodna grupa osób, wśród których możemy znaleźć zarówno przedstawicieli warstw przywódczych, inteligencji, duchowieństwa katolickiego, działaczy konspiracji, wojskowych, jak i ludność cywilną z tzw. łapanek, akcji przesiedleńczych lub odwetowych czy osoby uznane za nieuleczalnie chore” – przypomniało Muzeum.
Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 150 tys. deportowanych do niego Polaków zginęła blisko połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/