Koncerty, wystawy, konferencje, spektakle, pokazy naukowe – to część atrakcji zaplanowanych z okazji otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Uroczystości rozpoczną się w najbliższy czwartek i potrwają do soboty.
O szczegółach wydarzenia poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie.
Jak mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki (PCN) to ważny dzień dla całego regionu. Dodał, że cała inwestycja o wartości ponad 94 mln zł została sprawnie zrealizowana.
„Przed nami wyjątkowe wydarzenie. Przez trzy dni będziemy chcieli otworzyć uroczyście Podkarpackie Centrum Nauki, odbyć merytoryczną konferencję, która będzie poświęcona funkcjonowaniu samego centrum oraz postaci Ignacego Łukasiewicza. Będziemy również promowali Fundusze Europejskie, bo z nich w 85 proc. jest sfinansowany ten obiekt” – podkreślił.
O szczegółach trzydniowego otwarcia mówiła dyrektor departamentu promocji, turystyki i współpracy gospodarczej w podkarpackim urzędzie marszałkowskim Wioletta Rejman.
„Pierwszego dnia, w czwartek, będzie oficjalne otwarcie połączone z wręczeniem wyróżnień dla osób, które szczególnie zaangażowały się w promowanie postaci Ignacego Łukasiewicza. Ten rok został ustanowiony przez Sejm rokiem Łukasiewicza” – przypomniała.
Na zakończenie pierwszego dnia zaplanowany jest też wyjątkowy koncert: „Sounds of Carpathia”. To, jak dodała Rejman, koncert inspirowany twórczością Stanisława Lema.
Podczas koncertu usłyszymy także dźwięki z kosmosu. Są to nagrane przez NASA odgłosy, jakie generują poszczególne planety.
Drugiego dnia, w piątek zaplanowana jest m.in. konferencja naukowa poświęcona m.in. działalności Łukasiewicza, a po niej goście wezmą udział w przedstawieniu wokalno-instrumentalnym „Skarby nie chodzą piechotą – opowieść muzyczna o Ignacym Łukasiewiczu”. Wystąpi aż 150 artystów z Podkarpacia.
Dzień trzeci, czyli sobota to dzień otwarty dla wszystkich. W tym dniu będzie można zwiedzać wystawy znajdujące się w centrum nauki. Będzie można też wziąć udział w specjalnie zaplanowanych wykładach i pokazach naukowych.
W ocenie Rejman, to będzie przedsmak tego, co będzie się działo w PCN, które dla odwiedzających będzie czynne od marca przyszłego roku.
Z kolei Tomasz Michalski zastępca dyr. Wojewódzkiego Domu Kultury do spraw Podkarpackiego Centrum Nauki tłumaczył, że centrum otwarte zostanie dopiero w marcu 2023 r. dlatego, że animatorzy i edukatorzy muszą nauczyć się obsługi wyposażenia wystaw i laboratoriów. „Wymaga to pewnego czasu, stąd pełne udostępnienie naszych wystaw i laboratoriów musi się jeszcze odsunąć w czasie” – dodał.
Michalski wymienił wśród atrakcji PCN m.in. wystawy interaktywne, laboratoria naukowe, w tym chemiczne i biologiczne oraz pracownie np. robotyczna. PCN będzie dysponować również wystawą mobilną. W sumie w PCN będzie 200 eksponatów, skupionych wokół takich zagadnień jak życie, przyroda i cywilizacja.
Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. mkw. Ok. 3 tys. mkw zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy.
Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z inteligentnymi specjalizacjami regionu - lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja, informacja i telekomunikacja. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ ekr/