W Kartuzach oficjalnie otwarto Uniwersytet Ludowy. Na zajęciach słuchacze nauczą się m.in. języka kaszubskiego i nowych technologii.
Fundacja Kaszubska i Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby we wtorek oficjalnie uruchomiły Uniwersytet Ludowy w Kartuzach. W uroczystości wziął udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
"Bardzo się cieszę, że w Kartuzach powstał uniwersytet ludowy. Miejsce, w którym mieszkańcy nie tylko mogą się spotykać, ale przede wszystkim poszerzać wiedzę i co najważniejsze, mieć wpływ na to, co będzie się działo w ramach uniwersytetu" - powiedział Struk.
Jak tłumaczyła prezeska instytucji Danuta Rek, pomysł powołania uniwersytetu pojawił się kilka lat temu. "Przez lata obserwowaliśmy, jak oferta edukacyjna dla osób dorosłych w regionie kurczyła się. Chcieliśmy temu przeciwdziałać, powołując instytucję edukacyjną odpowiadającą na potrzeby mieszkańców" - wskazywała.
Pierwsze zajęcia rozpoczęły się już na przełomie kwietnia i maja. Na razie odbywają się w Kartuskim Centrum Kultury.
"Zaczęliśmy od nauki języka polskiego dla uchodźców. W zajęciach, prowadzonych przez wolontariusza, udział bierze 60 osób" - wyliczała Rek.
Dodała, że kilkanaście osób uczestniczy w zajęciach "kaszubski dla niewtajemniczonych", czyli lekcjach języka kaszubskiego dla dorosłych.
Uniwersytety ludowe, zwane też "Szkołami dla Życia" lub – od nazwiska ich pierwszego założyciela Mikołaja Grundtviga – uniwersytetami grundvtidiańskimi, to instytucje edukacji osób dorosłych, powstające w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków akademickich.
"Uniwersytet będzie bardzo mocno powiązany z potrzebami mieszkańców. Zgodnie z założeniami uniwersytetu grundtvigiańskiego, to w duchu lokalnej przedsiębiorczości i pomysłowości ustalana będzie oferta edukacyjna wspólnie pomiędzy gronem pedagogicznym, a słuchaczami" - tłumaczyła Rek.
Dodała, że w ramach zajęć zamierzają także prowadzić projekty ekologiczne i o nowoczesnych technologiach. "Będą to zajęcia m.in. z tematyki rozwiązań chmurowych dla laików" - powiedziała prezeska instytucji.
Uczelnia przygotowuje program edukacyjny i harmonogram spotkań. Nadal prowadzi zapisy na poszczególne zajęcia.(PAP)
Autor: Piotr Mirowicz
pm/ mhr/