Pamiętajmy i pilnujmy tego, aby uprawianie nauki nie zamieniło się w swarliwą pogoń za zaszczytami - przekazał studentom w piątek w czasie inauguracji roku akademickiego na Collegium Intermarium w Warszawie wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Z okazji inauguracji pierwszego semestru Collegium Intermarium zorganizowało międzynarodową konferencją naukową, która odbywa się w Warszawie. W wydarzeniu biorą udział naukowcy i politycy z różnych krajów.
W czasie inauguracji odczytano również list wicepremiera i ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego.
"Kiedy 4 miesiące temu miałem zaszczyt przemówić na konferencji inaugurującej Collegium Intermarium, zwróciłem uwagę na współczesne zagrożenia dla życia naukowego i akademickiego. Narzędziem współczesnych cenzorów nie jest już oficjalny dekret czy zwykła brutalna siła. Ich bronią są media, dezinformacja i tzw. cancel culture - kultura wykluczenia" - podkreślił wicepremier.
Gliński wyraził radość, że inauguracji uczelni towarzyszy konferencja naukowa, bo - w jego ocenie - bardzo potrzebna jest pogłębiona refleksja na temat zagadnienia "cancel culture".
"Nowy rok akademicki jest jednak przede wszystkim wydarzeniem radosnym. Nowi studenci uroczyście ślubują, że staną się częścią wspólnoty uczelni, że najbliższe kilka lat poświęcą zgłębianiu prawdy i samodoskonaleniu" - przekazał Gliński. Jak dodał, to samodoskonalenie nie jest celem samym w sobie, bo jest nim służba wspólnocie - zarówno akademii, rodzinie i ojczyźnie. Wicepremier apelował do studentów, by przedsiębiorczość nie stała się głupią pogonią za zyskiem, gdzie zapomina się o wartościach, zasadach i drugim człowieku.
"Pamiętajmy i pilnujmy też tego, aby uprawianie nauki nie zamieniło się w swarliwą pogoń za zaszczytami" - dodał. Gliński przypomniał, że 1 października 1817 r. założono tajnie działające Towarzystwo Filomatyczne i jego celem było samokształcenie. Jego członkami-założycielami był m.in. Adam Mickiewicz. Wyraził przekonanie, że dziedzictwo m.in. tej organizacji będzie przyświecało studentom nowej uczelni przez najbliższe lata nauki.
Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, powiedział, że Collegium Intermarium jest dodatkowym, nowym punktem na mapie szkół wyższych w Polsce. Jego powołanie - według wiceministra - jest bardzo cennym krokiem w krajobrazie akademii, bo uczelnia ta jest bardzo sprofilowana i odpowiadająca na aktualne potrzeby Polski.
"Absolwenci tej uczelni na pewno będą mieli i poczucie wielkiej misji, i poczucie wielkich wyzwań. Te wyzwania, myślę, obserwujemy już choćby z tego przekazu wyczytanego jako słowa apostołów, którzy zwracali uwagę, że trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi i mamy wiele pięknych przykładów polskich - biskupa św. Stanisława męczennika, który te słowa powtarzał. Na te słowa zwracał uwagę często Jan Paweł II" - zauważył wiceszef resortu edukacji i nauki.
Inauguracja działalności międzynarodowego Collegium Intermarium odbyła się w maju br. W październiku uczelnia rozpoczyna pierwszy semestr. Nowa uczelnia opierać się ma na doświadczeniu organizacji eksperckich i think tanków, w tym Instytutu Ordo Iuris, którego eksperci współtworzą kadrę dydaktyczną i naukową. Obok edukacji jej zadaniem jest stworzenie platformy międzynarodowej debaty i badań kluczowych wyzwań społecznych, prawnych i ekonomicznych stojących przed naszym regionem.
"Nasza uczelnia stanowi też przystań dla wszystkich tych, którzy poszukując wolności i ładu, nie boją się nawiązywać do dorobku poprzednich pokoleń, w tym źródeł naszej cywilizacji – rzymskiego prawa, greckiego umiłowania prawdy i żywego dziedzictwa chrześcijaństwa" – czytamy na stronie uczelni.
W czwartek Collegium Intermarium podpisało umowę o współpracy z Instytutem Nauk Społecznych, Ekonomicznych i Politycznych (Institute Social Studies Économiques & Politiques – ISSEP). Uczelnię założyła Marion Maréchal (wnuczka Jean-Marie Le Pen i siostrzenica Marine Le Pen). Maréchal jest byłym politykiem skrajnie prawicowego Frontu Narodowego.(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ mhr/