Walka o niepodległość 1914-1918

09.11.2017

Pociąg retro z okazji Święta Niepodległości

Źródło: Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei Źródło: Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada na trasę dawnej kolei transwersalnej, czyli na tory z Chabówki do Nowego Sącza, wyruszy skład złożony z parowozu oraz historycznych wagonów z I połowy XX wieku z ekspozycją militarną.

Pociąg retro wyruszy z Chabówki w sobotę już o 6.00 rano, aby zabrać pasażerów z Nowego Sącza punktualnie o 11.00.

W składzie pociągu, w specjalnym wagonie, znajdzie się ekspozycja militarna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych Polskiego Towarzystwa Historycznego. Towarzyszyć jej będą rekonstruktorzy w mundurach z lat 1914-1918, odzwierciedlający formacje walczące o niepodległość na terenach dzisiejszej Sądecczyzny i Podhala. Skład pociągnie parowóz z 1934 r., tzw. OKz32-2.

Jak zapewniają organizatorzy, ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania przed odjazdem pociągu z Nowego Sącza i w czasie postojów na stacjach. Dla miłośników kolei będzie także otwarta Izba Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego. Będzie można też zwiedzać wystawę konkursową "Skarby Małopolski".

Historyczna Galicyjska Kolej Transwersalna została uruchomiona w 1884 r. Trasa kolei przebiegała z zachodu na wschód Galicji, wzdłuż Karpat. Jej długość wynosiła 800 km i zaczynała się w Czadcy (Słowacja) i kończyła w miejscowości Husiatyn (Ukraina).

Projekt "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej" jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP CARGO.(PAP)

autor: Szymon Bafia

edytor: Karolina Wichowska

szb/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL