Dwa samorządy z województwa podlaskiego zaskarżą do sądu opinie kuratora oświaty ws. sieci szkół na ich terenie - poinformowało w czwartek na konferencji prasowej Podlaskie Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Chodzi o gminę Zbójna (w powiecie łomżyńskim) oraz miasto Zambrów, które nie zgadzają się z uwagami kuratora oświaty do uchwał intencyjnych ws. sieci szkół i zaskarżą je do sądu administracyjnego.
Jak powiedziała na konferencji prasowej podlaska kurator oświaty Jadwiga Szczypiń, kuratorium uważa, że proponowane przez samorządy rozwiązania są niezgodne z prawem.
Na terenie gminy Zbójna działają obecnie trzy szkoły podstawowe i jedno gimnazjum. Zgodnie z planami samorządu - gimnazjum zostanie wygaszone, a pozostaną szkoły podstawowe. Jednak ze względów ekonomicznych - jak wyjaśniła w rozmowie z PAP sekretarz gminy Anna Górak - chciano, aby przez rok dwie szkoły podstawowe działały w strukturze klas 1-6, a uczniowie z klas 7-8 dojeżdżali do szkoły podstawowej w Zbójnej. Powiedziała, że gmina jest małą gminą i bardzo trudno o pracę dla nauczycieli i - wyjaśniła - takie rozwiązanie pozwoliłoby na "łagodniejsze przejście przez reformę".
Jednak z tym rozwiązaniem nie zgodziło się kuratorium mówiąc, że jest ono niezgodne z prawem. Dlatego - jak powiedziała Górak - rada gminy zdecydowała się na zaskarżenie go Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Zgodnie z procedurą musi być ona złożona za pośrednictwem kuratorium. W kuratorium skarga już jest, po uzupełnieniu dokumentów o opinię kuratorium trafią one do WSA.
W Zambrowie, gdzie obecnie działają trzy szkoły podstawowe i jedno gimnazjum, uchwała intencyjna ws. sieci szkół zakładała działanie trzech szkół podstawowych i przeniesienie siedziby jednej z nich od września 2018 roku do budynku wygaszanego gimnazjum - powiedział PAP burmistrz miasta Kazimierz Dąbrowski.
Z takim rozwiązaniem nie zgodziło się kuratorium, uważając, iż przeniesienie siedziby szkoły podstawowej do jeszcze działającego gimnazjum (przestaną istnieć w 2019 roku) może wiązać się z dwuzmianowością w szkole. A kuratorium - jak wyjaśniła - zależy, aby uczniowie uczyli się na jedną zmianę.
Z tą decyzją nie zgadzają się władze Zambrowa. Dąbrowski powiedział, że przygotowywana jest skarga do sądu administracyjnego na tę opinię. W jego ocenie, kuratorium zastosowało błędną wykładnię w tej sprawie.
Ponieważ te dwa samorządy nie podejmą ostatecznych uchwał ws. sieci szkół na ich terenach, nastąpią "przekształcenia z mocy ustawy". Kuratorka wyjaśniła wcześniej, że jeśli samorząd nie podejmie uchwały, to w innej formie musi zakomunikować, jak będzie wyglądała sieć szkół na jego terenie.
Samorządy do piątku mają czas na podjęcie ostatecznych uchwał ws. nowej sieci szkół. Wcześniej musiały one przesłać uchwały intencyjne w tej sprawie do opinii kuratorium. W sumie do podlaskiego kuratorium powinno wpłynąć 135 uchwał. Jak powiedziała Szczypiń, dostarczono 133 uchwały i wszystkie one otrzymały opinię pozytywną lub pozytywną warunkową.
Uchwał do opinii nie przesłały dwa samorządy: powiat kolneński i gmina Nowinka. Władze powiatu uważają, że nie muszą podejmować takiej uchwały, bo te zmiany nie dotyczą szkół, które prowadzi samorząd. Natomiast gmina Nowinka nie podjęła uchwały o nowej sieci szkół, ponieważ czeka na decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej ws. zażalenia na brak zgody kuratorium na likwidację jednej ze szkół. (PAP)
swi/ kow/ rof/ wkt/