Współpraca naukowa, badawcza, dydaktyczna, a także organizacyjna i promocyjna to główne punkty zawartego w czwartek porozumienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.
Na KUL porozumienie w tej sprawie podpisali rektorzy obu uczelni.
W informacji przekazanej w czwartek PAP rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski wyjaśnił, że dzięki umowie KUL chce wskazać na znaczący wkład nauk ścisłych w rozwój uniwersytetu.
"Wojskowa Akademia Techniczna to uczelnia, która zapewnia nam doświadczenia związane z tym zakresem, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa i informatyki" – stwierdził rektor KUL.
"Umowa specyfikuje obszary naszej współpracy, począwszy od obszarów naukowych, czyli np. wspólną realizację projektów naukowo-badawczych, rozwojowych, ale również współpracę w zakresie kształcenia, wymiany informacji i wzajemnej promocji" – wskazał rektor komendant WAT płk. prof. Przemysław Wachulak.
Wojskowa Akademia Techniczna, powołana ustawą z 1951 r., jest publiczną uczelnią akademicką nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej. Jako otwarty uniwersytet techniczny, służy siłom zbrojnym, nauce, gospodarce i społeczeństwu. Kształci podchorążych i studentów, rozwija kadrę naukowo-dydaktyczną. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe z nauk ścisłych, technicznych i społecznych, a w szczególności w zakresie techniki wojskowej i technologii bezpieczeństwa. Współpracuje z uczelniami akademickimi w kraju i za granicą. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/