Kultura i sztuka po 1989 roku

30.01.2019 aktualizacja 07.02.2019

„Polo i Nika” zabierają dzieci w podróż śladem polskiej kultury zagranicą 

„Polo i Nika – pierwsza wyprawa”. Źródło: Instytut POLONIKA „Polo i Nika – pierwsza wyprawa”. Źródło: Instytut POLONIKA

Film animowany „Polo i Nika – pierwsza wyprawa”, zrealizowany przez Instytut POLONIKA, ma popularyzować wśród młodych widzów polskie dziedzictwo kulturowe znajdujące się poza granicami kraju.

Krótkometrażowa animacja „Polo i Nika – pierwsza wyprawa” skierowana jest do dzieci rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą, czyli dla uczniów od zerówki do trzeciej klasy. Dwoje bohaterów – rodzeństwo Polo i Nika – podczas wizyty u babci przypadkiem odkrywa tajemniczy kuferek, który zabiera ich w magiczną podróż tropem poloników - informuje PAP Magdalena Gutowska z działu Edukacji Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Celem przygotowanej przez Instytut POLONIKA animacji jest przybliżenie najmłodszym widzom polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju. Wraz z bohaterami filmu dzieci będą miały okazję poznać najciekawsze miejsca, zabytki i osoby związane z naszą kulturą.

„Polo i Nika - pierwsza wyprawa” jest wstępem do dalszych przygód Pola i Niki; Instytut POLONIKA planuje bowiem stworzenie animowanego serialu o perypetiach rodzeństwa. Każdy kolejny odcinek będzie poruszać inne zagadnienia i przenosić dzieci śladem polskiej kultury w nowe, niespodziewane miejsca. Równocześnie wszystkie powstałe w ramach tego cyklu filmy będą nawiązywać do podstawy programowej, dzięki czemu będą mogły posłużyć jako pomoc naukowa i urozmaicenie lekcji w szkole.

Animacja powstała jako jedno z działań Instytutu o charakterze popularyzatorskim. W ramach Programu „Popularyzacja” Instytut prowadzi projekty wydawnicze, wystawiennicze i multimedialne przybliżające miejsca, osoby i historie związane z Polakami i polskim dziedzictwem kulturowym za granicą.

"Edukacja najmłodszych odbiorców kultury jest dla nas niezwykle ważna, dlatego przygotowujemy m.in. scenariusze lekcji, zeszyty z kolorowankami i rebusami oraz krótkie animacje dostosowane do programu nauczania" – mówi Magdalena Gutowska, szefowa programu.

Trwają pokazy filmu w całym kraju. Film jest także dostępny na stronie internetowej Instytutu www.polonika.pl oraz na jego profilu na Facebooku i na kanale YouTube.

Produkcja: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Realizacja: Alicja Błaszczyńska, Zofia Dąbrowska, Natalia Krawczuk, Marta Magnuska, Marta Szymańska. Produkcja dźwięku: OSORNO. Krzysztof Czeczot

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 18 grudnia 2017 r. jako wyspecjalizowana państwowa instytucja kultury, której celem jest zachowanie materialnych śladów kultury polskiej za granicą oraz kształtowanie świadomości Polaków na temat ich dziedzictwa kulturowego. Projekty Instytutu Polonika prowadzone są w ramach trzech programów strategicznych: Ochrona, Badania i Popularyzacja polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. (PAP)

abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL