Polska po 1989 roku

10.08.2018

Ponad 13 mln zł trafiło do wielkopolskich szkół w ramach programu „Aktywna tablica”

Już ponad 13 mln zł trafiło do wielkopolskich szkół w ramach rządowego programu „Aktywna tablica”. Pieniądze z programu przeznaczone są na zakup pomocy dydaktycznych – interaktywnych tablic, projektorów, monitorów dotykowych czy głośników.

Celem rządowego programu jest przede wszystkim rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli, pobudzanie kreatywności oraz przedsiębiorczości i wspieranie innowacyjnych metod pracy.

"Dzięki +Aktywnej tablicy+ uczniowie rozwijają umiejętności pracy zespołowej oraz uczą się twórczego podejścia do realizacji zadań. Wielkopolska szkoła staje się nowoczesna dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii" – podkreśliła wicewojewoda Marlena Maląg.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przypomniało, że wsparcie finansowe trafia do organów prowadzących szkoły podstawowe: do jednostek samorządu terytorialnego, osób prawnych innych niż jednostki samorządu terytorialnego oraz osób fizycznych. Pieniądze z programu przeznaczone są na zakup pomocy dydaktycznych, w tym m.in. interaktywnych tablic, projektorów, monitorów dotykowych, czy głośników.

"Maksymalna kwota dotacji dla jednej placówki wynosi 14 tys. zł. Początkowo planowane dofinansowanie dla Wielkopolski miało być niższe o blisko milion złotych, jednak ze względu na duże zainteresowanie programem wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wystąpił z wnioskiem do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej o zwiększenie puli środków. Decyzja minister była pozytywna" – podkreślono w przesłanym PAP komunikacie.

Zdaniem wicekuratora oświaty Krzysztofa Błaszczyka, "trudno sobie obecnie wyobrazić współczesną i innowacyjną szkołę, która nie wykorzystuje nowoczesnych technologii informacyjnych. Nie wątpię, że będzie się to przekładało na jakość kształcenia oraz stosowanie różnorodnych metod i form pracy na zajęciach" – podkreślił.

Rządowy program "Aktywna tablica" przewidziany jest na lata 2017-2019. Do wielkopolskich placówek trafiło dotychczas łącznie ponad 13 mln zł - w pierwszym roku funkcjonowania programu pieniądze na zakup pomocy dydaktycznych trafiły do 602 placówek, a wykorzystana kwota wsparcia wyniosła ponad 8 mln zł. W 2018 roku wsparcie na łączną kwotę ponad 5 mln zł otrzymało 379 szkół podstawowych.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL