Ponad 44,5 tys. osób zarejestrowało się na platformie edukacyjnej NAVOICA – podaje Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB). NAVOICA oferuje profesjonalne kursy opracowane przez ponad 30 polskich uczelni i instytucji.
Ponad 8,5 tys. zaświadczeń ukończenia kursów edukacyjnych na platformie NAVOICA wydał w ostatnich trzech miesiącach (marzec, kwiecień, maj 2021 r.) Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. O ponad 14,5 tys. zwiększyła się w tym okresie także liczba zarejestrowanych kont.
NAVOICA www.navoica.pl to ogólnopolska platforma edukacyjna oferująca wyłącznie bezpłatne kursy online, opracowane przez uczelnie i instytucje edukacyjne. Nazwa platformy pochodzi od imienia bohaterki popularnej legendy o Nawojce, która jest uznawana za pierwszą polską studentkę.
Oferuje bezpłatne kursy typu MOOC (ang. Massive Open Online Courses), czyli szkolenia online otwarte dla nieograniczonej liczby uczestników. Każdy chcący wziąć udział w kursie powinien jedynie się zarejestrować. Nie ma ograniczeń co do liczby kursów. Materiały na platformie mogą wykorzystać także uczniowie, studenci i nauczyciele podczas kształcenia na odległość. Oferta kursów jest stale poszerzana.
"Mamy już ponad 44,5 tys. zarejestrowanych uczestników. Obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania serwisem od momentu rozpoczęcia pandemii. Szczególnie zauważalny jest efekt trzeciej fali – w okresie marzec-maj 2021 liczba zarejestrowanych kont wzrosła aż o ponad 14,5 tys." – poinformował dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego dr Jarosław Protasiewicz. Dodał, że OPI PIB wydało już ponad 21 tys. zaświadczeń ukończenia kursu, tylko w trakcie ostatnich trzech miesięcy wydano ich 8,5 tys.
"Wpływ pandemii COVID-19 jest oczywisty, ale w OPI PIB zauważyliśmy również, że w Polsce przyjęła się także – od dawna popularna na Zachodzie – idea uczenia się przez całe życie. Polacy zaczynają rozumieć, że wiedza nabyta ze szkoły i studiów jest niewystarczająca we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie. Rozwój internetu mocno zmienił nasze przyzwyczajenia: coraz częściej robimy zakupy online, chętniej korzystamy z platform internetowych oferujących filmy i seriale, dlatego również obszar nauczania zdalnego musiał ewoluować" – wskazał kierownik projektu NAVOICA w OPI PIB Maciej Kolankowski.
Jak podaje OPI PIB, do najpopularniejszych obszarów tematycznych szkoleń należą programowanie i nauka języków obcych, a także rozwój umiejętności miękkich.
Tematyka oferowanych szkoleń dotyczy m.in. technologii informatycznych, zasad programowania, kluczowych kompetencji w biznesie, a także metodyki pisania prac dyplomowych. Są też praktyczne szkolenia z zarządzania przedsiębiorstwem czy z projektowania gier.
Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie obcokrajowców Polską, NAVOICA oferuje także bezpłatne kursy w języku angielskim i rosyjskim.
Platforma NAVOICA powstała w ramach projektu "Polski MOOC", realizowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Stworzył ją Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. OPI-PIB jest operatorem platformy i dba o rozwój projektu, a także nadzoruje jakość metodyczną kursów. Operatorem merytorycznym platformy do lipca 2020 była Fundacja Młodej Nauki.
NAVOICA jest wspierana instytucjonalnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/