Ponad 6,6 tys. relacji, autorstwa przeszło 1,7 tys. osób, znalazło się w serwisie internetowym Programu Historia Mówiona prowadzonym przez Teatr NN w Lublinie. W środę uruchomiona została nowa, poszerzona, wersja serwisu.
Dyrektor lubelskiego „Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN” Tomasz Pietrasiewicz, podkreślił, że Program Historii Mówionej, polegający na rejestrowaniu, opracowywaniu i upowszechnianiu opowieści ludzi, jest bardzo rzadkim obecnie sposobem poznawania historii.
„To nie jest tylko techniczne rejestrowanie wspomnień świadków historii. Ten projekt ma głęboki ludzki wymiar. Dla nas jest ważne, że stajemy się depozytariuszami wspomnień, jesteśmy odpowiedzialni za przechowywanie tej pamięci” – powiedział Pietrasiewicz na konferencji prasowej.
Pietrasiewicz odczytał „Manifest historii mówionej” Teatru NN, który podkreśla znaczenie zachowania wspomnień dla lokalnych społeczności i jest apelem o ich gromadzenie oraz publikowanie. Manifest głosi, że historia każdego człowieka jest ważna, każdy ma prawo do przekazania swojej historii następnym pokoleniom, a odpowiedzialne za to powinny być lokalne społeczności a zwłaszcza szkoły. „To osobiste losy ludzi tworzą najbardziej żywą i emocjonalną historię każdego miejsca” – głosi manifest.
Wspomnienia dotyczą życia codziennego w okresie przedwojennym, przeżyć związanych z II wojną światową, stosunków polsko-żydowskich i zagłady Żydów, działalności opozycyjnej w PRL orz innych wydarzeń z najnowszej historii Lublina i Lubelszczyzny.
„W Stanach Zjednoczonych jest jeden dzień, jakby dedykowany pamięci, wspominaniu. Celebruje się to w rodzinach, spotyka, nagrywa te relacje, przekazuje do instytucji. Tam mają świadomość tego, jak ważnym nośnikiem pamięci jest taki przekaz ustny. U nas tego brakuje” – dodał Pietrasiewicz.
Program Historii Mówionej prowadzony jest w Teatrze NN od 15 lat. W archiwach znajdują się obecnie wspomnienia ponad 1,7 tys. mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny. Jest to ponad 2,6 tys. godzin nagrań audio i video. Wspomnienia dotyczą życia codziennego w okresie przedwojennym, przeżyć związanych z II wojną światową, stosunków polsko-żydowskich i zagłady Żydów, działalności opozycyjnej w PRL orz innych wydarzeń z najnowszej historii Lublina i Lubelszczyzny.
Zarejestrowane wspomnienia dostępne są w Ośrodku dla wszystkich zainteresowanych, natomiast na portalu internetowym zamieszczono ponad 6,6 tys. fragmentów relacji w wersji audio, wideo a także tekstowej. Dotyczą one Lublina i 200 miejscowości regionu. Każdy autor wspomnień ma swoją stronę internetową, na której umieszczono też jego biogram oraz uzyskane od niego fotografie i dokumenty. Na portalu umieszczono też mapy i makiety miejsc, których dotyczą relacje. Zbiory można przeszukiwać według indeksu osobowego, tematycznego i topograficznego.
Jak podał koordynator programu Tomasz Czajkowski corocznie przybywa około 150 wspomnień kolejnych świadków. W przyszłym roku zbierane będą głównie relacje dotyczące przemian politycznych dokonanych w 1989 r., w związku z ich 25. rocznicą. (PAP)
kop/ ls/