Siedemdziesiąt drzew jabłoni posadzono w sobotę na terenie kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Akcję zorganizowano z okazji obchodzonego w tym roku 70-lecia uczelni.
W akcji "70 drzew na 70-lecie UTP" wzięły udział przede wszystkim dzieci w wieku wczesnoszkolnym, z których część jest studentami Uniwersytetu Dziecięcego przy UTP. Ostatnią z 70 jabłoni posadził rektor uniwersytetu prof. Marek Adamski.
"Świętowanie jubileuszu może przybrać wiele różnych form, forma ekologiczna doskonale wpisuje się w charakter naszej uczelni. Ponadto sadząc drzewa z najmłodszymi studentami, w kontekście obchodzonego w kwietniu Dnia Ziemi, chcemy pokazać jak ważna jest troska o środowisko naturalne i otoczenie, w którym żyjemy" - powiedział rektor.
Ze względu na pandemię akcja sadzenia jabłoni odbyła się w trzech grupach, w różnych godzinach. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
"Za jakiś czas na terenie naszej uczelni będzie piękny sad jabłoni" - zaznaczył rzecznik UTP prof. Szymon Ł. Różański.
Początki UTP w Bydgoszczy sięgają 1951 r., kiedy powołano Wieczorową Szkołą Inżynierską, która w 1964 r. została przekształcona w Wyższą Szkołę Inżynierską. W 1974 r. w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Inżynierskiej z bydgoską filą Akademii Rolniczej w Poznaniu powstała Akademia Techniczno-Rolnicza. Z kolei w 2006 r. ATR została przekształcona w Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.
Przed kilkoma miesiącami podjęto starania w sprawie przekształcenia UTP w Politechnikę Bydgoską. W ogólnouczelnianym referendum, które odbyło się na początku lutego, ponad 80 proc. głosujących pracowników opowiedziało się za zmianą nazwy. Sprawa zmiany statusu uczelni zyskała zrozumienie władz państwowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki 26 lutego zaakceptowało projekt powołania Politechniki Bydgoskiej z dniem 1 września, a 6 kwietnia projekt przyjęła Rada Ministrów. W kolejnym etapie projekt zostanie skierowany do parlamentu. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ mark/