Film zatytułowany „SW-Historia Solidarności Walczącej” opowiada o działalności podziemnej, opozycyjnej organizacji założonej w stanie wojennym przez Kornela Morawieckiego. Założeniem realizatorów było, by z przesłaniem tej historii trafić młodego odbiorcy.
Reżyser filmu 25-letni Paweł Przewoźny w rozmowie z PAP nie ukrywał, że sam niewiele wiedział o Solidarności Walczącej, gdy dostał propozycję zrealizowania tego projektu. I to był dla niego punkt wyjścia.
„Naprawdę nic nie wiedziałem i dopiero, gdy zacząłem zbierać informacje, gdy spotkałem się z Kornelem Morawieckim, zrobiło mi się naprawdę żal. Żal tego, że nikt nie uczył mnie tego w szkole, że nikt w domu mi o tym nie opowiadał. Pomyślałem, że muszę zrobić ten film tak, by każdy młody człowiek obejrzał go od początku do końca” - powiedział PAP reżyser.
Jak wyjaśnił, z tego powodu postanowił wykorzystać „odpowiednie narzędzia przekazu, które dotrą do młodego odbiorcy”. „Do współpracy przy filmie zaprosiłem muzyków, dzięki temu powstała wyjątkowa bardzo współczesna ścieżka dźwiękowa oparta na dubstepie, rapie i rocku” - powiedział reżyser, który sam również jest raperem.
W filmie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych, które łączone są ze scenami fabularyzowanymi oraz efektami specjalnymi. „W dokumencie wypowiadają się zarówno znani oraz ci prawie zapomniani działacze Solidarności Walczącej. Chciałem upamiętnić ludzi walczących o niepodległość i uświadomić młodzieży, że wolność nie jest nam dana na zawsze” - powiedział reżyser.
Dodał, że celowo zrealizował film trwający tylko 30 minut, by można go było pokazywać np. na lekcji w szkole.
Premierę filmu zaplanowano w sobotę we Wrocławiu w Centrum Historii Zajezdnia.
Solidarność Walcząca wywodziła się z NSZZ "Solidarność"; Kornel Morawiecki powołał ją do życia po wprowadzeniu stanu wojennego. W SW znaleźli się głównie ci działacze Solidarności, którzy poróżnili się z kierownictwem związku zawodowego w sprawie metod działania oraz celu, do jakiego dążyć powinna opozycja antykomunistyczna.
Solidarność Walcząca przyjęła zasadę walki o całkowite odsunięcie od władzy komunistów. Działalność podziemna SW sprowadzała się do aktywności wydawniczej, analitycznej i wywiadowczej. Organizowano manifestacje, wydawano czasopisma i nadawano poza cenzurą audycje radiowe.
Proponując wizję Polski po upadku komunizmu Solidarność Walcząca podkreślała potrzebę solidaryzmu społecznego i samorządności oraz odwoływała się do wartości wynikających z nauczania kościoła katolickiego. SW bojkotowała m.in. porozumienia przy Okrągłym Stole i wyniki wyborów z 4 czerwca 1989 r.(PAP)
ros/ agz/