Inne

04.06.2018

Powstał zakątek szachowy na bulwarze warszawskim Jana Karskiego nad Wisłą

Na bulwarze Jana Karskiego nad brzegiem Wisły w Warszawie powstał tzw. zakątek szachowy. Zainteresowani będą mogli zagrać na kamiennych szachownicach, a także bezpłatnie wypożyczyć w punkcie informacyjnym zestawy szachowe i stoliki.

Zakątek szachowy powstał w ramach projektu "Wars i Sawa grają w szachy". Został zorganizowany w północnej części bulwaru Jana Karskiego, na placu przed punktem informacyjnym. Tworzą go trzy kamienne stoliki szachowe. Zestawy szachowe i meble będą udostępniane bezpłatnie w punkcie informacji turystycznej od poniedziałku do czwartku w godz. 11-19 oraz od piątku do niedzieli w godz. 11-21. Sprzęt będzie można wypożyczać do 30 września.

Osobami, które rozegrały w tym miejscu pierwsze partie szachów, byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 143 im. Stefana Starzyńskiego.

"To miejsce od początku był takim zamysłem, aby było skierowane do różnych pokoleń. To znaczy z jednej strony przychodzą dzieci, uczniowie pierwszych klas (...), ale jak pokazują też doświadczenia z innych miast, takie miejsca przyciągają też starszych mieszkańców, którzy mogą przyjść i pograć w szachy" - powiedział w poniedziałek na briefingu prasowym zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy Mirosław Sielatycki.

Podkreślił, że szachy w edukacji są ważne, ponieważ większe sukcesy w matematyce często osiągają dzieci regularnie w nie grające. Dodał, że prowadzone są rozmowy z Polskim Związkiem Szachowym, aby latem organizować turnieje, konkursy i zabawy szachowe dla dzieci.

"Wars i Sawa grają w szachy" to realizowany w Warszawie autorski program nauki gry w szachy dla szkół podstawowych. Obejmuje godzinę nauki gry tygodniowo w dwuletnim cyklu. Program jest skierowany przede wszystkim do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jest realizowany w 133 szkołach i obejmuje co roku około 6 tys. uczniów. W ramach programu nauczyciele biorą udział w warsztatach z zakresu nauczania dzieci gry w szachy.

Projekt jest finansowany z budżetu Warszawy przy współpracy z Polskim Związkiem Szachowym, który zapewnia szkolenia dla nauczycieli i wyposażenie szkół w podstawowy sprzęt szachowy.(PAP)

autor: Paweł Dembowski

pd/ wus/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL