Mniejszość niemiecka w Polsce uruchomiła nową platformę edukacyjną dla uczniów, nauczycieli i rodziców zainteresowanych nauką języka niemieckiego.
W sieci została uruchomiona platforma edukacyjna zawierająca informacje o możliwościach, sposobach i aspektach prawnych nauczania języka niemieckiego – poinformowała PAP rzecznik Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Joanna Hassa. Według niej jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce w internecie, łączące informacje o organizacji nauczania języka niemieckiego w szkołach i o działaniach edukacji nieformalnej podejmowanych przez stowarzyszenia i fundacje mniejszości niemieckiej.
"Właśnie w tym miejscu znajdziemy szeroką ofertę zajęć, warsztatów, konkursów oraz szkoleń dla wszystkich grup wiekowych, a także wszelkie aktualne ustawy oraz dyrektywy polskiego i europejskiego prawodawstwa dotyczące organizacji szkolnictwa mniejszościowego" – wyjaśniła Hassa.
Platforma przeznaczona jest w pierwszej kolejności dla rodziców i osób uczących się niemieckiego, przede wszystkim jako języka ojczystego. Jest to również miejsce, gdzie nauczyciele germaniści znajdą inspiracje i pomysły do prowadzenia zajęć. Są też informacje o planowanych terminach projektów, a także ciekawostki z historii kultury i tradycji niemieckiej, a także informacje o nowych publikacjach i o materiałach edukacyjnych.
Zdaniem przewodniczącego TSKN na Śląsku Opolskim Rafała Bartka platforma Supereule.pl jest kolejnym sposobem na utrzymanie tożsamości narodowej przez żyjących w Polsce Niemców.
"Kwestia nauczania, przekazywania języka niemieckiego kolejnym pokoleniom była, jest i będzie absolutnie priorytetowym działaniem. Chcemy, by nasze dzieci miały jak najlepsze możliwości nauki języka niemieckiego. Dlatego postanowiliśmy stworzyć platformę, która zbiera informacje o wszystkich działaniach z zakresu edukacji językowej, podejmowane przez organizacje mniejszości niemieckiej, nie tylko z Polski" – podkreślił Bartek.
Platformę przygotowano w języku polskim i w niemieckim. Jej twórcy wyjaśnili, że słowo supereule to po polsku supersowa. Ma ona według nich być strażnikiem tradycji, kultury, i tożsamości mniejszości niemieckiej. Stworzenie platformy było możliwe dzięki wsparciu finansowemu niemieckiego Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny. (PAP)
Autor: Marek Szczepanik
masz/ joz/