Polska po 1989 roku

09.10.2019

Prawie 150 mln złotych wsparcia dla opolskich uczelni

W ciągu ostatnich czterech lat opolskie państwowe szkoły wyższe otrzymały z ministerstwa niemal 150 mln złotych wsparcia – poinformował w środę na konferencji prasowej w Opolu Piotr Ziółkowski, dyrektor departamentu Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na spotkaniu z rektorami opolskich uczelni z udziałem wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marcina Ociepy Ziółkowski przedstawił nakłady, jakie MNiSW poniosło w ciągu ostatnich kilku lat na rzecz Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Opolskiej i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Z prezentacji wynika, że na wsparcie inwestycji do Opola z resortu wpłynęło 106 mln złotych. Kolejne 42 mln złotych to wsparcie przy wdrażaniu reformy. Z tytułu zwiększonej subwencji na bieżącą działalność opolskie szkoły wyższe otrzymały zaś dodatkowe 21 milionów.

Tomasz Halski, rektor PMWSZ, podkreślił, że jego uczelnia doskonale wpisała się w reformę szkolnictwa wyższego przygotowaną przez wicepremiera Jarosława Gowina.

"Z reformy najbardziej zadowolona jest grupa uczelni zawodowych. Dlatego, że ewidentnie to, co jest mówione w nauce, że trzeba stawiać na aplikacje, zastosowanie nauki w praktyce, w przemyśle, to uczelnie zawodowe realizują od samego początku swojego istnienia. Czyli kapitalnie się wpisaliśmy w ten profil działalności naukowej, dydaktycznej, patentowej. To jeśli chodzi o pomysł +Konstytucji nauki+ i pomysł premiera Gowina" - powiedział Halski.

Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk podziękował za wsparcie, jakie uczelnia otrzymała od ministra przy tworzeniu na UO kierunku lekarskiego. Jednocześnie zwrócił uwagę, że nowy kierunek, choć podniósł prestiż i możliwości uczelni, wymaga kolejnych nakładów na infrastrukturę i kadrę naukowo-dydaktyczną. Rektor PO prof. Marcin Lorenc zaznaczył natomiast, że nowa ustawa zmusza kadrę naukową do zmiany sposobu patrzenia na uczelnię i rolę poszczególnych wydziałów.

Zdaniem wiceministra Ociepy, nakłady na naukę w takich miastach jak Opole są częścią polityki zrównoważonego rozwoju popieranej przez rządy prawicy.

"Musimy wzmacniać opolskie środowisko akademickie. Opole będzie miastem akademickim albo powiatowym. Sąsiedzi w Katowicach i Wrocławiu nie śpią i musimy jako region o aspiracjach akademickich nie tylko nadążać, ale czasem wyznaczać trendy" - podkreślił Ociepa, który startuje z opolskiej listy PiS do Sejmu.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL