Polska po 1989 roku

22.04.2018

Premier: dzieci zaczynające naukę we wrześniu dostaną wyprawkę

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Ośrodku Kultury w Węgrowie. Fot. PAP/L. Szymański Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Ośrodku Kultury w Węgrowie. Fot. PAP/L. Szymański

Moment wejścia dziecka w okres szkolny jest sporym obciążeniem dla budżetu rodziny; wszyscy, którzy potrzebują, dostaną wyprawkę dla dzieci zaczynających naukę we wrześniu - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Węgrowa (woj. mazowieckie).

Morawiecki przedstawił propozycje rządu PiS na najbliższy czas. Jedną z nich jest wyprawka dla dzieci zaczynających naukę we wrześniu tego roku w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do 18 roku życia.

"To jest znowu propozycja, która ma zwiększyć szanse małych miejscowości takich jak Węgrów, takich powiatów, takich wiosek, które są właśnie w takim powiecie, ponieważ jak popatrzymy sobie na te mechanizmy dystrybucji środków, to ponadproporcjonalnie korzystają z tego właśnie takie powiaty i właśnie takie gminy, jak ta, w której się dzisiaj znajduję. To widać z danych GUS, to widać też po bardzo wielu działaniach i zachowaniach społecznych. Chcemy tę politykę kontynuować" - powiedział szef rządu.

Zdaniem premiera, moment wejścia dziecka w okres szkolny - kiedy rodzice kupują mu podręczniki, obuwie i przybory szkolne - jest sporym obciążeniem dla budżetu. "Więc dla wszystkich tych, którzy będą czuli, że powinni wziąć tę wyprawkę, my ją będziemy mieli" - zapewnił Morawiecki.

Wyjaśnił, że środki finansowe na wyprawkę znalazły się w budżecie dzięki temu, że rząd "skutecznie walczy z przestępcami podatkowymi". "Wcześniej, przez poprzednie 8 lat (przestępcy podatkowi - PAP) bardzo swobodnie poruszali się po systemie podatkowym" - podkreślił Morawiecki.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL