Potrzebujemy uczelni przyszłości, kształcących studentów na najwyższym poziomie, przystosowanych do wejścia na rynek pracy - mówiła w czwartek premier Ewa Kopacz podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim.
"Takich uczelni, jak Uniwersytet Warszawski, potrzebujemy w Polsce. Potrzebujemy uczelni przyszłości, które kształcą studentów na najwyższym poziomie, przystosowanych do wejścia na rynek pracy, które stawiają na umiędzynarodowienie" - powiedziała premier. "Musimy przyciągać do nas studentów z zagranicy, ale musimy także dać szanse polskim studentom uczenia się na najlepszych światowych uczelniach" - mówiła.
Dodała, że będzie to możliwe w ramach programu "Studia dla wybitnych".
Szefowa rządu podkreśliła, że na program "Uczelnie przyszłości" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do 2020 roku zostanie przeznaczone 5 mld zł. W jego ramach ma być realizowany program rozwoju kompetencji przede wszystkim tzw. miękkich. "Studiujesz, praktykuj" to kolejny program, który będą realizować uczelnie - mówiła Kopacz. Przewiduje on, że w jego ramach do studentów ostatnich lat zostaną skierowane zwycięskie projekty na staże.
"Takich uczelni, jak Uniwersytet Warszawski, potrzebujemy w Polsce. Potrzebujemy uczelni przyszłości, które kształcą studentów na najwyższym poziomie, przystosowanych do wejścia na rynek pracy, które stawiają na umiędzynarodowienie" - powiedziała premier. "Musimy przyciągać do nas studentów z zagranicy, ale musimy także dać szanse polskim studentom uczenia się na najlepszych światowych uczelniach" - mówiła.
Studentom premier życzyła, by nie bali się sięgać wysoko. Według niej w młodych ludziach jest pewien rodzaj energii - można powiedzieć - potencjału do buntu. "Wiele razy w historii to młodzi ludzie robili rewolucje, to młodzi szli do powstań" - powiedziała. Dodała, że bunt może służyć słusznym sprawom - być niezgodą na kłamstwo, obłudę, zmieniać kraj na lepsze.
Kopacz podkreśliła, że bunt może też iść w stronę negatywnej energii, niekonstruktywnych działań. "Osobiście życzę wam, by energia, która jest w was, zawsze szła w pozytywną stronę. Niezależnie od tego, czy podzielamy swoje poglądy polityczne. Nawet jeśli w jakichś kwestiach się nie zgadzamy, życzę wam, byście nie zniechęcali się do życia publicznego" - powiedziała premier.
Podczas czwartkowej inauguracji rektor UW Marcin Pałys przypomniał, że UW jest najlepszą uczelnią w Polsce. „Mamy nawet plany, by dołączyć do 20 najlepszych uczelni w Europie, wiemy jak to zrobić” – zapewnił. Zaznaczył jednak, że do tego potrzebne będzie wsparcie ze strony władz publicznych.
Premier Kopacz odniosła się do planów UW. Zapowiedziała, że rząd sfinansuje wieloletni program przygotowany przez władze uczelni. "Będę bardzo mocno na najbliższych Radach Ministrów przekonywać RM i ministra finansów, by ten program w ciągu najbliższych sześciu lat został zrealizowany. A więc UW będzie dofinansowany z budżetu państwa w zakresie opisanym w programie wieloletnim" - zadeklarowała.
Pałys zachęcał studentów i naukowców do podejmowania ryzyka, stawiania odważnych pytań i szukania ważnych odpowiedzi, oraz do badań interdyscyplinarnych i pokonywania barier między dziedzinami nauki.
„W tym, co robimy, zwykle mamy wolność wyboru, nie rezygnujmy z ambitnych dążeń, z ambitnych pomysłów, nie wybierajmy przeciętności. Jesteśmy najlepszym polskim uniwersytetem. Noblesse oblige (szlachectwo zobowiązuje – PAP)” – powiedział rektor.
W swoim wystąpieniu nawiązał też do tematu uchodźców. Przypomniał, że jego uczelnia zadeklarowała 10 stypendiów dla uchodźców z Syrii. Syryjczykom oferowane są też zajęcia w Centrum Polonicum UW. Pałys zaznaczył, że równolegle podobną decyzję ogłosiła Akademia Górniczo-Hutnicza, a za przykładem uczelni poszły inne szkoły wyższe. „Myślę, że to ważny sygnał, pokazujemy, że uczelnie nie są obojętne” – mówił. Przyznał, że to sygnał, że nie czeka się, aż problem rozwiąże się sam. „Nasza uczelnia nie żyje i nie chce żyć w próżni” – powiedział.
Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła na UW obchody dwóchsetlecia uczelni. Okrągłe, 200. urodziny obchodzone będą jednak dopiero 19 listopada 2016 roku.
Studia na Uniwersytecie Warszawskim rozpocznie w tym roku akademickim ponad 17 tys. nowych studentów. Według Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy 2015" Uniwersytet Warszawski jest - ex aequo z Uniwersytetem Jagiellońskim - najlepszą uczelnią w Polsce. Na pierwszym lub drugim miejscu tego zestawienia UW plasuje się od początku istnienia rankingu.
Uniwersytet Warszawski powstał na mocy edyktu cara Aleksandra I podpisanego 19 listopada 1816 r. w Petersburgu. Na początku powołano pięć wydziałów. Kilka lat później studiowało tu około 800 studentów, a wykładało 40-50 profesorów. Teraz na UW wydziałów jest 20, studentów 48 tys., a nauczycieli akademickich 3,5 tys., w tym 820 profesorów. (PAP)
lt/ kno/ agt/ malk/