Powstanie portalu edukacyjnego i wydanie magazynu "Historia z bliska" przybliżającego ważne historycznie miejsca zakłada projekt "Historia: poszukaj". Jego celem jest stworzenie popularnej, dostępnej dla młodego pokolenia formy opowieści o przeszłości.
"Historia to niezastąpione źródło inspiracji do poszukiwania odpowiedzi na podstawowe dla człowieka pytania - skąd przychodzimy, kim jesteśmy wobec naszych przodków czy innych ludzi. Nasza przeszłość by była żywa musi pozostać przedmiotem refleksji krytycznej. Jej efektem jest właśnie projekt edukacyjny +Historia: poszukaj+ kierowany głównie do osób młodych. Dla instytucji zaś, które zechcą w nim uczestniczyć to też szansa promocji" - opowiadał podczas piątkowego spotkania Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ), prowadzącego projekt.
Jego celem jest stworzenie popularnej, dostępnej dla młodego pokolenia formy opowieści o przeszłości poprzez prezentacje konkretnych zabytków, muzeów, miejsc historycznych.
"Historia to niezastąpione źródło inspiracji do poszukiwania odpowiedzi na podstawowe dla człowieka pytania - skąd przychodzimy, kim jesteśmy wobec naszych przodków czy innych ludzi. Nasza przeszłość by była żywa musi pozostać przedmiotem refleksji krytycznej. Jej efektem jest właśnie projekt edukacyjny +Historia: poszukaj+ (...)" - mówił Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Jak wyjaśniła zastępca dyrektora NIMOZ Anna Czarniecka, organizatorom projektu zależało, by zainspirować zwłaszcza młodych do poszukiwań historycznych. "Chcieliśmy zainteresować ich dziejami Polski, ale także jej poszczególnych regionów i historią lokalną. Zależało nam, by zachęcić młodzież, ale także seniorów do odwiedzania pobliskich muzeów czy miejsc historycznych. Chcieliśmy, by te poszukiwania odbywały się w większym gronie z nauczycielem czy edukatorem muzealnym, jako przewodnikiem lub z rodziną" - mówiła Czarniecka.
Projekt ruszył w tym roku i w ramach jego inauguracji wydano magazyn "Historia z bliska". Prezentuje on 44 miejsca ważne z historycznego punktu widzenia m.in. Warszawę, Lublin, Kraków, Gdańsk, Szczecin czy Wrocław.
"To też prezentacja historii tych obiektów i zachęta do odwiedzenia naszym zdaniem interesujących muzeów, instytucji kultury i obiektów sakralnych. Każde z miejsc jest opisane w sposób wyjątkowy np. poprzez prezentację konkretnych eksponatów muzealnych, budynków, detali architektonicznych czy postaci" - podkreśliła zastępca dyrektora.
Przy opisie każdego z miejsc znajduje się mapka wskazująca jego lokalizację i oś czasu z ważnymi datami. W części centralnej jest napisany przez historyka tekst. Towarzyszą mu fotografie, ciekawostki historyczne czy słowniczek trudniejszych terminów. Jest też punkt "Warto zobaczyć", zachęcający do odwiedzenia konkretnych obiektów. Magazyn jest bezpłatny, będzie dystrybuowany w muzeach, instytucjach kultury i szkołach.
Ważnym elementem programu ma być portal www.historiaposzukaj.pl - źródło informacji historycznych i materiałów dla nauczycieli.
"Poprzez portal będą organizowane akcje w szkołach, muzeach, bibliotekach, stanowiące także promocję konkretnych placówek. Planujemy też zakładki umożliwiające poznawanie historii przez różne źródła, takie jak obiekt historyczny, osoba, muzyka czy film. Będą interaktywne mapy z regionami, zaznaczonymi ciekawymi miejscami i bliższymi informacjami na ich temat oraz linki do współpracujących instytucji. Na stronie będzie też formularz dla osób indywidualnych i instytucji umożliwiający zgłaszanie kolejnych miejsc historycznych. Drugi formularz jest skierowany do muzeów, które będą mogły zgłosić konkretny obiekt do przedstawienia" - relacjonowała Czarniecka.
W roku przyszłym planowana jest rozbudowa portalu, który ma ruszyć 1 stycznia. "Ważnym wyzwaniem jest stworzenie społeczności sympatyzującej z projektem. Dlatego podejmiemy działania związane z uruchomieniem za pośrednictwem portalu klubu miłośników historii, których nazwaliśmy +historionautami+. Ciekawostki czy anegdoty z historii Polski będzie można wyszukać w specjalnej zakładce +historiomat+. Dla osób, które chciałyby sprawdzić swoją wiedzę będą quizy i konkursy. Dla bardziej dociekliwych - specjalne +ścieżki tematyczne+ przybliżające wybrane zagadnienia" - zapowiadał Jacek Górka z NIMOZ.
Przy projekcie współpracują Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacja "Duch" - Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii.
"Wspólnie z nimi w szkołach podstawowych chcemy przeprowadzić interdyscyplinarne zajęcia łączące historię, plastykę i język polski, dla gimnazjalistów - spotkania z ekspertami za pośrednictwem internetu. Planujemy też wirtualny festiwal historyczny będący szansą na sprawdzenie wiedzy. W sieci publicznych bibliotek chcemy zorganizować warsztaty będące przestrzenią do rozmów na temat historii rodzinnych. Będą także działania edukacyjne w terenie, wycieczki historyczne czy warsztaty rodzinne w muzeach oparte na konkretnym eksponacie, związane z wybranym wydarzeniem historycznym. Planów jest wiele, dlatego zachęcamy instytucje do zaangażowania w projekt" - podsumował Górka. (PAP)
akn/ agz/