Europa i świat po 1989 roku

26.11.2018

Projekt MSZ Polski „Sto bibliotek na Stulecie”

W ambasadzie RP na Litwie odbyła się w poniedziałek uroczystość wręczenia czterem szkołom z polskim językiem nauczania zestawów bibliotecznych „Sto bibliotek na Stulecie”. Inicjatorem projektu jest Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ RP.

Jubileuszowe zestawy zostały ufundowane dla rodaków poza granicami Polski. Na Litwie trafiły one do czterech szkół w czterech rejonach: wileńskim, solecznickim, trockim i święciańskim - do szkoły podstawowej w Kiwiszkach, szkoły podstawowej w Podborzu, szkoły podstawowej im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach oraz gimnazjum „Żejmiana” w Podbrodziu.

Zestawy zawierają m.in. współczesną polską literaturę młodzieżową i dziecięcą, lektury szkolne, a także gry edukacyjne i pomoce dydaktyczne.

„Dla naszych polskich szkół jest to bardzo istotna pomoc” - powiedział w rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski.

Wskazał, że „w szkolnych bibliotekach bardzo brakuje współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej”, i wyraził nadzieję, że „ta akcja zapoczątkuje kolejne, które wzbogacą nasze biblioteki”.

Jubileuszowe zestawy odebrali uczniowie i nauczyciele poszczególnych szkół. Spotkali się z nimi ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska i kierownik wydziału konsularnego Marcin Zieniewicz.

Uroczystość uświetnił występ aktorów Polskiego Studia Teatralnego z programem polskich pieśni patriotycznych.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL