Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęła się w czwartek ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989”. Sympozjum potrwa do piątku.
Wernisażem "Źródła do dziejów historii szkolnictwa polskiego 1945-1989 w zasobach trójmiejskich archiwów" rozpoczęła się w czwartek ogólnopolska konferencja naukowa "Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989".
Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Uniwersytet Gdański oraz Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. Z ramienia IPN Oddział w Gdańsku ekspozycję przygotowali dr Jan Hlebowicz oraz Marcin Morawiec.
W programie przewidziano wystąpienia badaczy, wernisaż wystawy oraz przedpremierowy pokaz filmu. Wśród tematów paneli zaplanowano m.in.: "Księgi protokołów rad pedagogicznych jako źródło do poznania praktyki nauczania w PRL", "Akta Inspektoratu Szkolnego w Gdyni jako źródła do dziejów szkolnictwa powszechnego w pierwszym powojennym pięcioleciu (1945-1950)"; "Archiwalia Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego jako źródło do badania postaw białostockiego środowiska oświatowego"; czy "Polska szkoła w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych z perspektywy ucznia".
Jednym z elementów wydarzenia będzie przedpremierowy pokaz filmu pt. "W imię najwyższych wartości" zorganizowany dla uczestników konferencji (12 stycznia, godz. 18.15, Wydział Historyczny UG). Wprowadzenie do filmu oraz dyskusję poprowadzi dr Piotr Kurpiewski (UG).
Film, to historia rodziny Bobów, która podjęła walkę z komunistycznym reżimem o prawo do wolności wychowania i edukacji swoich dzieci. Obraz opowiada o wydarzeniach mających miejsce w okresie od 1952 do 1981 r.
"W 1952 r. Danuta i Bartłomiej Boba uznali, że szkoła komunistyczna indoktrynuje dzieci. Postanowili nie posyłać ich do szkoły i nauczać je same w domu. Wywołało to gwałtowną reakcję +władzy ludowej+. W roku 1955 w sąd w imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wydał wyrok na mocy którego pozbawienia państwa Bobów praw rodzicielskich i przekazano dzieci do domów dziecka. Wyrok ten nigdy nie został wykonany dzięki heroicznej walce i postawie Bartłomieja Boby" - informuje gdański oddział IPN.
Konferencja naukowa potrwa do piątku. (PAP)
Autor: Krzysztof Wójcik
kszy/ dki/