Do 10 marca można zgłaszać kandydatów do nagrody Kustosza Pamięci Narodowej przyznawanej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego - poinformował PAP naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Biurze Prezesa IPN Michał Kurkiewicz.
Wyróżnienie jest przyznawane przez Kapitułę, której przewodniczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W skład wchodzą laureaci nagrody i osoby wskazane przez Kapitułę. Nagrodę corocznie otrzymują polskie i zagraniczne instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
Kandydatów do nagrody do 10 marca br. mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne. Zainteresowani mogą wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie internetowej IPN i przesłać go pod adresem kustosz@ipn.gov.pl. W przypadku zgłoszenia kandydatury własnej należy przedstawić co najmniej jedną rekomendację - instytucji, organizacji społecznej lub osoby fizycznej. Od roku 2012 przyznawane będą również nagrody pośmiertne.
Nagroda została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Inicjatorem wyróżnienia był prof. Janusz Kurtyka, ówczesny dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Wyróżnienie ma umocnić "szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia".
W roku 2012 nagroda zostanie przyznana już po raz jedenasty. W latach ubiegłych zostali nią uhonorowani m.in. prof. Władysław Bartoszewski, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Związek Polaków na Białorusi oraz Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK "Wujek" w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 roku. (PAP)
akn/ ls/