Ponad 1,8 tys. wydarzeń – w tym interaktywne pokazy naukowe, wykłady, warsztaty, wycieczki edukacyjne – znalazło się w programie rozpoczynającego się w sobotę XXVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W tym roku impreza przebiega pod hasłem "Trenuj umysł!".
Impreza rozpocznie się w sobotę w Miasteczko Naukowe, które zorganizowano w hali sportowej wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego w obrębie kompleksu Stadion Olimpijskiego.
Pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć m.in. pokaz tańców barokowych w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Odbędą się również dwie rozmowy z archeolog Agnieszką Krzemińska: „Pnie, gałęzie, patyki. Czy faktycznie wszystko zaczęło się od kamienia?” oraz „Skromność, nieśmiałość, monogamia. Czy tym cnotom rzeczywiście hołdują samice?”
W programie festiwalu, oprócz wykładów z różnych dziedzin nauk ścisłych, medycznych, humanistycznych i społecznych, znalazły się interaktywne pokazy, warsztaty oraz ćwiczenia. Wydarzenia w większości prowadzone są przez kadrę naukową wrocławskich i dolnośląskich uczelni.
"W cyklu paneli wiodących na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, w tym II Noc Naukowców, wydarzenia sportowe dla umysłu, spotkania z konstruktorami bolidów i robotów mobilnych. Osoby lubiące dreszcz emocji będą mogły odwiedzić Muzeum Medycyny Sądowej czy wziąć udział w dochodzeniu detektywistycznym i przeprowadzić chemiczną analizę dowodów zbrodni" – zapowiedzieli organizatorzy.
W ramach Miasteczka Naukowego na terenie Akademii Wychowania Fizycznego przewidziano m.in. naukobus – Mobilne Centrum Edukacyjne, które jest nowoczesną przestrzenią szkoleniową i klasopracownią, łączącą technologię VR z nauką, czy akcję "Porusz Serce", czyli darmowy kurs pierwszej pomocy udzielony przez ratowników medycznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. "Nasz program obejmuje również pokaz nowych technologii Akademii Wojsk Lądowych czy strefę dla dzieci. Nie zabraknie spotkań i wykładów popularnonaukowych z redaktorami magazynów +Pulsar+ oraz +Świat Nauki+" - podkreślili organizatorzy.
Po Wrocławiu festiwal przeniesie się do innych miast regionu. 25 i 26 września zagości w Legnicy, między 1 a 3 października w Głogowie, a 7 i 8 października w Lubinie i Polkowicach. Potem festiwal opuści Zagłębie Miedziowe i przeniesie się na południe Dolnego Śląska. Od 9 do 11 października wydarzenia festiwalowe będą się odbywały w Ząbkowicach Śląskich, 15 i 16 w Jeleniej Górze, a 17 i 18 na terenie Ziemi Kłodzkiej. Kolejne edycje regionalne zaplanowano w Zgorzelcu (22-23 października), Bolesławcu (24-25 października), Wałbrzychu (30-31 października) i Dzierżoniowie (30-31 października).
W organizację Dolnośląskiego Festiwalu Nauki są zaangażowane uczelnie wyższe Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk, a także środowiska pozauczelniane. Niektóre wydarzenia są otwarte, na inne obowiązują zapisy. Dokładny program można znaleźć na stronie https://www.festiwal.wroc.pl/.
Historia Dolnośląskiego Festiwalu Nauk sięga 1998 roku. Tegoroczna edycja skupia się wokół hasła "Trenuj umysł!", które ma promować zdrowy tryb życia przez aktywność umysłową i fizyczną. Serwis Nauka w Polsce PAP jest patronem medialnym wydarzenia.(PAP)
pdo/ mt/ bar/