Ks. prof. Michał Heller, prof. Ryszard Tadeusiewicz, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, Polska Akademia Dzieci są wśród laureatów IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki". Laureatów nagrodzono w środę w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.
W konkursie, organizowanym od 2005 roku przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagradzani są wyróżniający się w popularyzacji wiedzy: ludzie nauki, instytucje naukowe i pozanaukowe, a także osoby spoza środowiska naukowego, dziennikarze i redakcje.
Laureatem nagrody specjalnej za całokształt działalności został ks. prof. Michał Heller z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Pod nieobecność laureata nagrodę odebrali przedstawiciele Centrum. Ks. Heller w 2008 roku jako pierwszy Polak otrzymał Nagrodę Templetona, przyznawaną za budowanie mostów między religią a nauką. Otrzymane wówczas 1,6 mln dolarów przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
Prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwyciężył w kategorii Naukowiec. Łącznie napisał on ponad 400 artykułów popularnonaukowych, jest autorem kilkunastu książek. Ma tytuł Mistrza Mowy Polskiej; w wyjątkowy sposób łączy dar pięknego mówienia z umiejętnością przekazywania wiedzy zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Laureatem nagrody specjalnej za całokształt działalności został ks. prof. Michał Heller z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Pod nieobecność laureata nagrodę odebrali przedstawiciele Centrum. Ks. Heller w 2008 r. jako pierwszy Polak otrzymał Nagrodę Templetona, przyznawaną za budowanie mostów między religią a nauką.
"Praca naukowca - wyjaśniał prof. Tadeusiewicz - wymaga dyscypliny, precyzyjności i staranności w wyciąganiu wniosków. Tymczasem popularyzacja to ta część naszego zawodu badacza, która jest deserem, wisienką na torcie" - podkreślił.
W kategorii Instytucja Naukowa nagrodzono Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie. Placówka zainicjowała warszawskie obchody międzynarodowego Światowego Tygodnia Mózgu. W swoich progach Instytut chętnie gości licealistów i wybitnie zdolną młodzież promowaną przez Fundusz na Rzecz Dzieci. Uczestniczy też w Pikniku i Festiwalu Naukowym w Warszawie.
Stowarzyszenie Polska Akademia Dzieci otrzymało nagrodę w kategorii Instytucja Pozanaukowa. Akademia utworzyła bezpłatny uniwersytet prowadzony przez dzieci niezależnie od ich sytuacji materialnej, społecznej, a nawet zdrowotnej. Efektem działalności Akademii jest rozbudzenie zainteresowania nauką u 8 tys. dzieci, współpraca naukowa z ponad 120 naukowcami w Polsce oraz uczonymi m.in. z NASA.
W kategorii Media najlepszy okazał się redaktor Bogdan Miś, autor około 20 książek, obecnie zaangażowany w popularyzację matematyki w internecie. Był redaktorem naczelnym czasopism "PC Magazine" i „Informatyka”, redagował programy edukacyjne i popularnonaukowe oraz dziecięce w TVP. Poprowadził ponad 500 programów telewizyjnych i ponad 200 naukowych pogadanek radiowych.
Wśród Sponsorów Popularyzacji nagrodzono firmę Samsung Electronics Polska. Jedną z jej popularyzatorskich inicjatyw jest program Mistrzowie Kodowania, w którym uczniowie szkół podstawowych uczą się programowana. Samsung jest też partnerem strategicznym warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, z którym m.in. organizuje Akademię Techniki, propagującą naukę przedmiotów ścisłych.
Przyznano też dwa wyróżnienia specjalne, które otrzymali dr inż. Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie oraz Danuta Bukowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Nagrodę redakcji serwisu Nauka w Polsce, przyznawaną m.in. za jakość przekazywanych informacji i pomoc w kontaktach z naukowcami, otrzymała Iwona Kieda z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
"Popularyzacja nauki ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego kraju. Wszyscy wiemy, że jedną z polskich bolączek jest niskie nasycenie wiedzą naszych produktów i usług. To się nie zmieni, jeśli nie zaczniemy doceniać i rozumieć tego, czym zajmuje się współczesna nauka, jakie ma problemy i ambicje, co już odkryła" - powiedział podczas uroczystości przewodniczący jury prof. Michał Kleiber.
"Chcieliśmy poprzez ten konkurs docenić wysiłek wszystkich tych, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i energią realizują różne zadania, przyczyniając się do popularyzacji polskiej nauki" - podkreśliła wiceprezes PAP Lidia Sobańska.
Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska w przesłaniu skierowanym do uczestników uroczystości zaznaczyła, że popularyzowanie nauki jest bardzo ważnym i trudnym zadaniem, często zresztą niedocenianym przez samych naukowców. "Dlatego tak bardzo trzeba doceniać tych naukowców, instytucje, media, które prowadzą dialog ze społeczeństwem, chcą przekonywać społeczeństwo, że pieniądze, które wydaje się na naukę, również im wszystkim służą, że nauka to jest coś pięknego, ciekawego, fascynującego" - powiedziała. (PAP)
ekr/ agt/ woj/
Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP - http://nauka.pap.pl