434 uczniów z 30 szkół podstawowych i gimnazjów Podkarpacia wzięło udział w ogłoszonym przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej konkursie plastyczno-historycznym "Namaluj historię dziadków". W czwartek w Rzeszowie wręczono nagrody laureatom.
"W tym roku była to już ósma edycja konkursu. Nadesłane przez uczniów prace dotyczyły historii Polski w latach 1939-1989. Wszystkie powstały w wyniku inspiracji opowiadaniem osoby żyjącej w tamtych czasach" - powiedział PAP Zenon Fajger z rzeszowskiego IPN.
Historyk przypomniał, że uczestniczący w konkursie uczniowie "mogli prezentować zdarzenia, w które bezpośrednio zaangażowane były osoby, których opowiadanie zainspirowało powstanie pracy" lub "inne wydarzenia z życia opowiadających, które uznali oni za szczególnie ważne dla dziejów Polski, choć sami bezpośrednio w nich nie uczestniczyli".
Fajger podkreślił, że "celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania historią najnowszą przez bezpośredni kontakt z jej świadkami".
Przedsięwzięcie skierowane było do trzech kategorii wiekowych. W przypadku uczniów klas od pierwszej do trzeciej szkoły podstawowej wystarczyły prace plastyczne. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej do pracy musieli dołączyć opis prezentowanego wydarzenia.
Natomiast gimnazjaliści byli autorami liczącego 10-20 klatek komiksu. "Ci ostatni mogli dodatkowo napisać komentarz historyczny do opowiedzianej w komiksie historii" - zauważył Fajger.
W kategorii uczniów klas młodszych szkoły podstawowej zwyciężyła Sabina Czyrny ze SP nr 3 w Przeworsku, która jest autorka pracy o małym sabotażu w okresie okupacji niemieckiej w jej rodzinnym mieście.
Wśród uczniów starszych klas szkoły podstawowej pierwsze miejsce zajął Maksymilian Kasperowicz ze SP w Przecławiu k. Mielca za pracę o przesiedleńcach z Kresów wschodnich. Natomiast w kategorii gimnazjalistów wygrała Julia Pilniakowska z Gimnazjum nr 4 w Mielcu; wykonała komiks o ziemi działoszyńskiej w czasach II wojny światowej.
Konkurs cieszy się sporą popularność wśród uczniów; co roku uczestniczy w nim od 300 do 600 osób.(PAP)
kyc/ par/