Ruszyła jubileuszowa strona internetowa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowani obchodami 650. rocznicy powstania najstarszej polskiej uczelni będą mogli śledzić ich przebieg na www.650.uj.edu.pl.
Na razie strona działa w języku polskim, wkrótce – jak powiedział PAP Jerzy Skuciński z biura jubileuszowego uczelni – witryna dostępna będzie w języku angielskim i łacińskim. Po 20 lutym, czyli po oficjalnej konferencji prasowej, na której rektor UJ opowie o trwającym w tym roku jubileuszu, na stronie znajdą się bardziej szczegółowe informacje. Jak zapowiedział szef biura jubileuszowego, program obchodów ma być bogaty.
Uczelnia przygotowuje szereg wydarzeń o charakterze naukowym. Na licznych kongresach, debatach i sympozjach gościć będą wybitni uczeni z całego świata. Nie zabraknie atrakcji kulturalnych i sportowych.
Dokładna rocznica powołania uczelni przypada 12 maja. W tym dniu, w 1364 r. król Kazimierz III Wielki założył uczelnię o nazwie Studium Generale. Wzorowana była na Uniwersytecie Bolońskim. Była to druga - po uniwersytecie w Pradze - tego typu placówka w Europie Środkowej. Działały na niej trzy wydziały: prawa, medycyny i sztuk wyzwolonych.
Już na początku roku otwarte zostały dwie wystawy. Pierwsza – „Pasje malarskie” – udostępniona w Collegium Maius, prezentuje obrazy autorstwa emerytowanych pracowników UJ. Druga – „Wspomnień czar” – w Bibliotece Jagiellońskiej, pokazuje eksponaty z 1964 r., związane z ostatnim okrągłym jubileuszem uczelni – 600-lecia istnienia. Na ekspozycji można oglądać publikacje, zaproszenia, plakaty, programy imprez, wycinki z prasy, monety okolicznościowe, bilety wstępu. Nie zabrakło wydawnictw pocztowych – okolicznościowych znaczków i stempli, a także kopert.
Również w styczniu, w holu Collegium Novum, odsłonięto pamiątkowy witraż. Dzieło przedstawia herb uczelni – dwa skrzyżowane berła na błękitnej tarczy zwieńczonej koroną. Jasne tło znaku otaczają czerwone, niebieskie i żółte zdobienia. W dolnej części witraża widnieje napis: Univesitas Jagiellonica Cracoviensis 1364-2014.
Z planowanych znaczących rozgrywek sportowych jak dotąd odbyły się Otwarte Mistrzostwa UJ w narciarstwie alpejskim. Jednym z ważniejszych przyszłych wydarzeń będą majowe regaty na Wiśle przeznaczone dla studentów z całego świata.
Jak zaznaczył szef biura jubileuszowego, główne uroczystości rocznicowe odbędą się w sobotę 10 maja.
Dokładna rocznica powołania uczelni przypada 12 maja. W tym dniu, w 1364 r. król Kazimierz III Wielki założył uczelnię o nazwie Studium Generale. Wzorowana była na Uniwersytecie Bolońskim. Była to druga - po uniwersytecie w Pradze - tego typu placówka w Europie Środkowej. Działały na niej trzy wydziały: prawa, medycyny i sztuk wyzwolonych. Czwarty wydział – teologiczny – dodany został w 1400 r., kiedy uniwersytet, po przerwanej działalności, został odnowiony przez króla Władysława II Jagiełłę i królową Jadwigę.
Od 1817 r. uczelnię określa się Uniwersytetem Jagiellońskim – ku czci dynastii Jagiellonów. Wcześniej funkcjonowały nazwy Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska lub Uniwersytet Krakowski.
Senat Rzeczpospolitej ustanowił 2014 rok Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W uchwale z 18 grudnia 2013 r. Senat zwrócił uwagę na rolę, jaką uczelnia odegrała w historii Polski, przez wieki będąc "kuźnią elit, wielkim patronem i prawdziwą Alma Mater dla całego polskiego szkolnictwa". Podkreślił także, że "to z Wydziałów Uniwersytetu rozwinął się cały szereg innych uczelni (...), a dzięki uczonym Uniwersytetu możliwy stał się rozwój wielu polskich ośrodków naukowych". Jak przypomniano w dokumencie, obecnie Uniwersytet Jagielloński ma 50 tys. studentów, 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych oraz 2,6 tys. wykładowców. (PAP)
bko/ ula/