Polska po 1989 roku

01.03.2019

Śląski samorząd dofinansuje nauczycielom studia z wiedzy o regionie

Samorząd woj. śląskiego dofinansuje dwusemestralne podyplomowe studia z wiedzy o regionie 30 nauczycielom, który zdecydują się podjąć je na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – podała w piątek uczelnia.

"To wspaniała wiadomość i istotne wsparcie dla nauczycieli, którzy mogą też liczyć na dofinansowanie ze swoich gmin. Dzięki takiemu porozumieniu jedną trzecią kosztów pokryje samorząd województwa, jedną trzecią – gmina, a jedną trzecią – sam nauczyciel" – powiedziała w piątek PAP prof. Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego.

"Pan marszałek nie tylko uznał takie kształcenie za bardzo ważne, ale zaproponował podpisanie kilkuletniej umowy, by nie trzeba było podpisywać jej za każdym razem. Cieszę się, że wszyscy dostrzegają potrzebę edukacji regionalnej i dobrego przygotowania nauczycieli" – dodała.

Studia są adresowane do osób w sposób szczególny zainteresowanych Śląskiem i województwem śląskim. Ich absolwenci zostaną wyposażeni w umiejętności stosowania efektywnych i atrakcyjnych metod i form kształcenia nabytych podczas zajęć o charakterze akademickim, a także podczas zajęć terenowych i warsztatowych. W ważnych na Śląsku miejscach słuchacze przeprowadzą ćwiczenia, które wykorzystają w pracy z uczniami, zwiedzą miasta i bezpośrednio poznają osoby, które stanowią źródło wiedzy o tej części Polski.

Studia z wiedzy o regionie łączą elementy interdyscyplinarne z różnych dziedzin: językoznawstwa, kulturoznawstwa, historii, socjologii, geografii i przyrody. Ich absolwenci zostaną przygotowani do pełnienia roli lidera edukacji regionalnej, np. przez tworzenie autorskich klas regionalnych, programów regionalnych i innych form edukacyjnych związanych z wiedzą o ziemi, z której się wywodzą.

Nabór potrwa do 12 marca 2019 r. O dofinansowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Pierwsza edycja studiów, również z dofinansowaniem samorządów wojewódzkiego i gminnych, odbyła się w 2018 r. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL