Do końca 2020 roku 1176 szkół w woj. lubelskim uzyska dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu – zapowiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, który uczestniczył w poniedziałek w inauguracji roku szkolnego w Świdniku (woj. lubelskie).
Soboń przypomniał, że w woj. lubelskim będzie realizowany program budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020.
„Do końca roku 2020 program ma objąć 1176 szkół (w woj. lubelskim), które będą miały dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu. To gigantyczny projekt cywilizacyjny. We wrześniu będą już pierwsze konkursy dla operatorów, czyli tych, którzy będą fizycznie realizować ten projekt” – powiedział Soboń dziennikarzom.
Chodzi o przetarg na łącza do szkół w województwie lubelskim, który we wrześniu ma ogłosić NASK będący operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Po podpisaniu umów z operatorami telekomunikacyjnymi szkoły zostaną umieszczone w harmonogramie podłączania ich do OSE. „Do końca I kwartału roku 2020 włączonych zostanie około 500 szkół, a pozostałe do końca roku 2020. Przeznaczymy na to, ze środków europejskich, 709 mln zł” – zaznaczył Soboń.
W woj. lubelskim jest ogółem 1696 szkół, z czego 1176 szkół zostało wskazanych do podłączenia w ramach prowadzonego projektu dofinasowania budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. „Bez tego programu, według naszych szacunków, około 70 proc. szkół w woj. lubelskim byłoby wykluczonych cyfrowo” – zaznaczył wiceminister.
Jak dodał, szkoły nie będą płaciły za ten internet. „To będzie utrzymywane w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, więc szkoły nie będą ponosiły tutaj kosztów” – powiedział Soboń.
Wiceminister zapowiedział też, że w szkołach podstawowych w Świdniku przeprowadzony będzie cykl warsztatów poświęconych kształtowaniu umiejętności potrzebnych do kodowania i programowania. „To się odbywa na zasadzie zabawy z użyciem m.in. kredek, figur, patyków. Chodzi o podstawy, które rozbudzają wyobraźnię i kształtują umysły tak, aby z tych zaawansowanych narzędzi technologicznych w przyszłości korzystać” – powiedział Soboń.
Warsztaty będą sfinansowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Program budowy nowoczesnych, szerokopasmowych sieci dostępowych ma na celu wsparcie obszarów, na których budowa sieci w ramach inwestycji komercyjnych nie jest opłacalna. Inwestycje - realizowane przy wsparciu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - zakładają m.in. podłączenie do internetu szkół znajdujących się na tych obszarach. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to inicjatywa, w ramach której każda szkoła w Polsce (około 19 tys. lokalizacji) będzie mogła skorzystać z bezpłatnego dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s wraz z zaawansowanymi usługami bezpieczeństwa teleinformatycznego.
Soboń uczestniczył w poniedziałek w miejskiej inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 4 w Świdniku.(PAP)
autorka: Renata Chrzanowska
ren/ krap/