Pierwszych 1,5 tys. szkół będzie w 2018 r. podłączonych do szerokopasmowego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - poinformowała w poniedziałek w Pogorzałkach (Podlaskie) minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
Dodała, że prace nad ustawą o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej trwają - być może jeszcze w tym tygodniu odbędzie się w Sejmie drugie czytanie.
"Być może zakończymy w tym lub w następnym tygodniu cały proces legislacyjny, co umożliwi nam od 1 stycznia 2018 r. (...) pełny wymiar inwestycji w całym kraju, we wszystkich województwach" - powiedziała dziennikarzom minister Streżyńska.
W szkole w Pogorzałkach niedaleko Białegostoku minister cyfryzacji oglądała lekcję z kodowania w siódmej klasie, podczas której uczniowie łączyli się z ekspertami w NASK. O możliwościach wynikających z dostępu do internetu w szkole mówiła też młodszym uczniom.
"Efekt będzie przede wszystkim edukacyjny, bo te wszystkie platformy edukacyjne, które oferuje zarówno państwo jak i różne prywatne organizacje pozarządowe, również firmy, bardzo często różne platformy informatyczne, matematyczne, fizykę, naukę o kosmosie, to wszystko będzie bardziej dostępne dla dzieciaków" - powiedziała minister cyfryzacji.
"Docelowo wszystkie szkoły muszą być podłączone do sieci, nie dlatego, że to jest jakaś nasza fanaberia, ale dlatego, że celem tego programu +100 Mega na 100-lecie Niepodległości+ jest zaoferowanie naszym dzieciakom czegoś, co jest porównywalne do programu 500 plus, czyli wielkiej szansy rozwojowej" - mówiła Streżyńska.
Dodała, że tylko "powszechność" tej szansy, równy dostęp dzieci wszędzie, w dużych miastach i w małych wsiach do platform edukacyjnych, różnych aplikacji, ale też rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa może przynieść efekt "równoczesnego i równoprawnego uczestnictwa w cyfryzacji procesu edukacyjnego", ale też większych możliwości zawodowych obecnych uczniów w przyszłości.
Streżyńska zaznaczyła, że nauczyciele będą musieli wykonać "masę wysiłku", by z nowych możliwości w szkole skorzystać. "By przeplatać tradycyjny tryb nauczania takimi ciekawostkami, które można znaleźć w sieci, ćwiczeniami, zadaniami, często również o podwyższonym stopniu trudności dla dzieciaków bardziej zainteresowanych" - powiedziała Anna Streżyńska.
Szkoła w Pogorzałkach bierze udział w pilotażu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej "100 Mega na 100-lecie niepodległości", w ramach której do 2020 r. 10 tys. spośród 30 tys. szkół w Polsce będzie podłączonych do szerokopasmowego internetu. Minister zaznaczyła, że program jest dedykowany szczególnie tym miejscom, gdzie komercyjne podmioty nie będą lub nie chcą ze względów ekonomicznych inwestować. Tam inwestycje mają być wsparte środkami publicznymi.
Obecnie w pilotażu jest ok. 36 szkół głównie w dwóch województwach: mazowieckim i podlaskim, ale też w pięciu innych: dolnośląskim, lubelskim, pomorskim, śląskim i świętokrzyskim. Po podłączeniu do sieci szerokopasmowej, program da szkołom możliwość korzystania z różnych multimediów.
Szkoła w Pogorzałkach odebrała w poniedziałek od dyrektora instytutu NASK Wojciecha Kamienieckiego certyfikat "Bezpieczni i twórczy w internecie" za szczególną aktywność w pilotażu OSE. Szkoła brała udział m.in. w lekcjach on-line z programowania czy kursach on-line. Rodzice uczniów brali udział zaś w spotkaniach z bezpieczeństwa dzieci w sieci.
W szkole w Pogorzałkach uczy się 70 uczniów. Dyrektorka placówki Anna Mikuć powiedziała PAP, że dostęp do szerokopasmowego internetu to także szansa na realizację nowych projektów w szkole związanych z nauką kodowania. Szkoła na to stara się o środki np. z programów unijnych w regionie.
OSE ma być finansowane ze środków UE i budżetu państwa. Streżyńska mówiła, że chodzi o ok. 2 mld zł.
Obecnie szybki internet szerokopasmowy w szkołach ma 5 tys. szkół. "40 proc. szkół korzysta z interentu do 10 mega, czyli takiego, którego już nawet w domu byśmy nie chcieli mieć, bo nasze dzieci by uznały, że to jest za powolny internet" - mówiła Streżyńska.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ amac/