Polska po 1989 roku

29.03.2019

Stypendia kanadyjskiej fundacji dla uzdolnionych artystycznie uczniów z Radomia

22 stypendia ufundowała kanadyjska fundacja Polish Orphans Charity dla uzdolnionych artystycznie uczniów z Radomia. 1 kwietnia rozpocznie się nabór wniosków – podają przedstawiciele fundacji.

Fundacja przyzna stypendia po raz trzynasty. Jej pełnomocnik Krzysztof Gajewski poinformował w piątek, że w tym roku do rozdysponowania są 22 tys. dolarów kanadyjskich, czyli ok. 60,7 tys. zł. Jedno stypendium wynosić będzie 1000 dolarów, czyli ponad 2,7 tys. zł. "Dzięki umowie z Urzędem Miasta Radomia stypendyści otrzymują pełną kwotę stypendium, bo podatki płaci miasto" – zaznaczył Gajewski.

Stypendia nie są wypłacane w formie pieniężnej. Fundacja finansuje koszty związane z rozwijaniem talentów: zakup instrumentu muzycznego, artykułów malarskich, programu komputerowego itp.

"Od 2017 roku dzięki wsparciu fundacji ponad 260 stypendystów z Radomia mogło rozwijać swoje talenty. Cieszę się, że przez te wszystkie lata mogliśmy wspomagać młodych, zdolnych radomian" – powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski. Fundatorzy w pierwszej kolejności przyznają pomoc stypendialną osieroconym, uzdolnionym dzieciom. Bardzo często wsparcie trafia jednak także do dzieci z rodzin pełnych, ale niezamożnych.

Nabór wniosków potrwa od do 6 maja. Stypendia mają być wręczone w lipcu.

Fundacja Polish Orphans Charity działa w Kanadzie od 2000 r. Początkowo w jej działalność zaangażowana była tylko Polonia kanadyjska, ale od kilku lat wspierają ją także rdzenni Kanadyjczycy. Fundacja organizuje w Toronto bale charytatywne, z których część pieniędzy przeznaczana jest na pomoc dzieciom na całym świecie. Od ponad 10 lat prowadzi działalność stypendialną w Polsce. Ufundowała łącznie około 500 stypendiów. Fundacja buduje też w Polsce place zabaw. W sumie dotąd do naszego kraju trafiło ponad 1 mln dolarów kanadyjskich. Pomoc z fundacji otrzymują też dzieci z Czech, Słowacji, Ukrainy czy z Dominikany (PAP)

Autor: Ilona Pecka

ilp/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL