Walka o niepodległość 1914-1918

04.11.2013 aktualizacja 18.07.2016

Świętuj odzyskanie niepodległości z Muzeum Historii Polski

Ubiegłoroczni uczestnicy gry przestrzennej organizowanej przez MHP w Ogrodzie Saskim. Fot. MHP/M.Szachowski Ubiegłoroczni uczestnicy gry przestrzennej organizowanej przez MHP w Ogrodzie Saskim. Fot. MHP/M.Szachowski

Z okazji Święta Niepodległości – 11 listopada – Muzeum Historii Polski kolejny raz organizuje imprezę miejską: VIII Przystanek Niepodległość. MHP zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w grze: „Drogi do wolności”.

Uczestnicy wraz z opiekunem wezmą udział w serii gier na terenie Ogrodu Saskiego, będą odkrywali procesy i wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, a także wezmą udział w wyścigu ku wolności, w którym liczy się umiejętność logicznego myślenia.

Gracze zmierzą się z zaborcami, w tłumie przechodniów rozpoznają polityków różnych nurtów, będą inwestować w projekty społeczne i gospodarcze, spróbują rozpoznać symbole znaczące dla polskiej kultury.

Dla dzieci w wieku 5-9 lat przygotowana jest oddzielna trasę. Najmłodsi dzięki otrzymanej od dziadka książce przeniosą się do XIX-wiecznej Polski, a wycieczka po Ogrodzie Saskim zamieni się w wyprawę przez najciekawsze wydarzenia tego okresu. Najdzielniejsi podróżnicy poznają ówczesnych bohaterów i artystów, a także sprawdzą swoje umiejętności w grach i zabawach z tamtych lat.

Gra w obu wersjach odbędzie się  w godzinach 10.00 – 17.00 (start do 15.00).
Czas gry: ok. 1,5 h, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.
Start i meta: ogródek Muzeum Historii Polski, ul. Senatorska 35, Warszawa.

VIII Przystankowi Niepodległość towarzyszy okolicznościowa jednodniówka „Jesteśmy”, w której znajdzie się trasa spaceru po Warszawie – „Śladami 11 listopada”.

11 listopada Muzeum Historii Polski –– będzie uczestnikiem marszu „Razem dla Niepodległej” organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W pobliżu pomnika Romana Dmowskiego MHP pokaże filmową prezentację dotyczącą wydarzeń sprzed 95 lat i roli przywódcy Endecji w powstaniu II RP.

Ponadto od 4 do 29 listopada 2013 przed Uniwersytetem Warszawskim (ul. Krakowskie Przedmieście),  będzie można obejrzeć planszową wystawę „Od Horodła do Horodła. Unia horodelska: dzieje i pamięć (1413-2013)” przygotowaną z okazji 600-lecia unii polsko-litewskiej przez Muzeum Zamojskie i Muzeum Historii Polski. 

Organizator Przystanku Niepodległość: Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Patroni medialni Przystanku Niepodległość: „Gazeta Wyborcza”, portal Gazeta.pl Warszawa, „Metro”, TVP Warszawa, portal historyczny dzieje.pl, Polska Agencja Prasowa, Ströer Media, Polskie Radio.
Współpraca: Fundacja Animacja. (MHP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL