Polska po 1989 roku

18.09.2018

Szczecin: największa w Polsce lekcja matematyki dla maturzystów

Tysiąc uczniów wzięło we wtorek w Szczecinie udział w „największej lekcji matematyki dla maturzystów w Polsce”. Byli zachęcani do zmiany nastawienia do egzaminu i ćwiczyli dowody matematyczne.

Maturzyści, którzy we wtorek w auli Uniwersytetu Szczecińskiego uczyli się matematyki, przyjechali z całego regionu – Kalisza Pomorskiego czy Kołobrzegu. Lekcję poprowadził nagrodzony w 2008 r. tytułem Nauczyciela Roku Dariusz Kulma. Jak powiedział PAP, takiej lekcji – dla tylu uczniów w jednej kategorii wiekowej – w Polsce jeszcze nie było.

"Chciałem pokazać, że uczniowie nie boją się wyzwań, że podejmują rękawicę, że to nie jest tak, że będzie pusta sala. Wręcz odwrotnie – po pięciu dniach (od rozpoczęcia rejestracji) nie było miejsc, żeby się zapisać"– powiedział Kulma.

Maturzyści podczas lekcji mierzyli się z dowodami matematycznymi. Część ćwiczeniową poprzedził wykład motywacyjny. Jak tłumaczył Dariusz Kulma, przepis na zdanie matury z matematyki to zmiana nastawienia.

"Chodzi o to, aby spojrzeć nie w sposób +muszę to zrobić+, ale +chcę to zrobić, po coś jest mi to potrzebne w życiu+", że jest to jeden krok w stronę marzeń (…) W tym wszystkim jest większy przekaz, tak naprawdę najmniej chodzi o maturę" – przekonywał Kulma.

Jedna z uczestniczek lekcji po jej zakończeniu zauważyła, że nauczyła się "lepiej rozwiązywać zadania". Inna maturzystka dodała, że ma nadzieję na trochę lepszy wynik na egzaminie.

Lekcja odbyła się w ramach Szczecińskiego Salonu Maturzystów zorganizowanego przez portal edukacyjny Perspektywy. (PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ joz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL