Ponad 190 tys. osób z Ukrainy uczy się polskim systemie oświaty. W niektórych miejscach ubywa tych dzieci ze względu na widoczną migrację – przekazał w Świdniku (Lubelskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, dodając, że trwają przygotowania do opracowania rozwiązań systemowych dotyczących przyszłego roku szkolnego.
Minister Czarnek spotkał się w poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku z dyrektorami świdnickich szkół i z samorządowcami z regionu. Następnie porozmawiał z uczniami siódmej klasy i z ich rówieśnikami z Ukrainy, którzy uczą się razem w klasie.
„Mamy ponad 190 tys. osób z Ukrainy w polskim systemie oświaty. To przyrost mniej więcej 2-3 tys. osób dziennie. Jest to dużo mniej niż jeszcze 3-4 tygodnie temu, kiedy przyrost był na poziomie kilkunastu tysięcy dzienne. W niektórych miejscach ubywa tych dzieci ze względu na widoczną migrację” – przekazał minister.
Dodał, że na początek maja zaplanowano następne spotkanie z samorządowcami. „Przed nami rozwiązania systemowe dotyczące przyszłego roku szkolnego, oczywiście też z jakimś przewidywaniem, bo nie wiemy, jak to będzie wyglądać za te kilka miesięcy, ale się do tego przygotowujemy” – zaznaczył Czarnek.
Przypomniał też, że 47 uczniów z Ukrainy zadeklarowało chęć przystąpienia do matury w Polsce, przy czym „przytłaczająca większość osób w wieku maturalnym oczekuje na decyzje władz Ukrainy”.
„Te decyzje jeszcze nie zostały podjęte – czy matura na Ukrainie będzie, czy też będzie zwolnienie z matury. Jeśli matura na Ukrainie będzie – a w tym kierunku raczej, jak się wydaje, idą decyzje ukraińskie – to wtedy jesteśmy otwarci na to, żeby pomagać władzom Ukrainy w zorganizowaniu technicznym matur dla młodzieży ukraińskiej na terenie polskich placówek oświatowych bądź polskich instytucji. Zwłaszcza że oni to planują robić latem w okresie wakacji, kiedy nasze szkoły są i tak puste” – przekazał minister edukacji i nauki.
Z kolei, blisko 7 tys. uczniów ukraińskich zgłosiło chęć przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w Polsce.
„My umożliwiamy przystępowanie do egzaminów – nie zmuszamy. Przypominając, że warunkiem zakończenia szkoły podstawowej od wielu lat – również dla polskich uczniów – jest przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty” – sprecyzował Czarnek, dodając, że dla ukraińskich uczniów przewidziano udogodnienia polegające m.in. na tłumaczeniu na język ukraiński zadań z matematyki czy wydłużeniu czasu trwania egzaminu z języka polskiego.
„Nie będziemy tworzyć żadnych innych egzaminów dla uczniów ukraińskich, bo jeśli chcą być promowani tak jak na Ukrainie, to na zasadzie elastyczności mogą nie przychodzić do polskich szkół, tylko uczestniczyć w nauce zdalnej w swoim systemie ukraińskim. Jeśli ktoś nie chce przystępować do polskich egzaminów – nie musi” – uzupełnił minister.
„Trzeba to przypomnieć raz jeszcze, bo słyszę zupełnie absurdalną krytykę prowadzącą do niepotrzebnych napięć. Absurd polega na tym, że jesteśmy całkowicie elastyczni z systemem ukraińskim” – zapewnił Czarnek, dodając, że jest w tej kwestii pełna współpraca z ministerstwem edukacji Ukrainy i z ambasadą tego kraju.
Lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk poinformowała, że 227 ukraińskich uczniów w 106 szkołach województwa zadeklarowało chęć przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty.
„W szkołach na terenie regionu uczy się 7,7 tys. uczniów z Ukrainy. Na przestrzeni kilku dni ta liczba zmniejszyła się o około trzydziestu. Widzimy, że występują ruchy przemieszczania się rodzin. Nie odnotowujemy żadnych trudnych sytuacji, które występowałyby z tego powodu w szkołach” – podkreśliła Misiuk.
Dyrektor szkoły podstawowej nr 5 w Świdniku Tomasz Szydło dodał, że w liczącej 1,2 tys. osób szkole uczy się 90 osób z Ukrainy, z czego 8 w klasach ósmych.
„Najprawdopodobniej wszyscy oni przystąpią do egzaminów. Na tę chwilę nie ma jakichś wielkich problemów z uczestnictwem naszych uczniów w egzaminie. Są jakieś drobne trudności polegające na tłumaczeniu poleceń, ale z takimi trudnościami z całą pewnością sobie poradzimy. W tej chwili ukraińscy uczniowie uczestniczą w lekcjach języka polskiego – do tej pory były to dwie godziny na tydzień, teraz zgodnie z nowymi przepisami prawa będzie ich więcej. Oczywiście spodziewamy się, że te wyniki nie będą jakieś rewelacyjne, ale wystarczy, że uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty – to jest warunek konieczny i wystarczający do tego, żeby ukończyć szkołę podstawową” – przypomniał dyrektor.
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ joz/