Polska po 1989 roku

17.08.2019

Szef MON: Polska może się rozwijać, kiedy będzie bezpieczna

Polska może się rozwijać, kiedy będzie bezpieczna, dziś jest bezpieczna, ale trzeba patrzeć w perspektywie dłuższej – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w sobotę w podwarszawskim Raszynie wziął udział w przysiędze 300 absolwentów szkół ponadpodstawowych, elewów służby przygotowawczej.

W uroczystości wzięli udział absolwenci, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji programu "Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe".

Minister dziękując zgromadzonym za to, że wiążą swoją przyszłość z Wojskiej Polskim, powiedział: "Bardzo się cieszę z waszej konsekwencji, z waszego wyboru życiowego. To niewątpliwie wzmacnia możliwości obronne RP - wasza decyzja, wasza determinacja, wasze zaangażowanie, wasza odwaga. Jesteście młodym pokoleniem. To wy przejmiecie ster rządów w naszym kraju. Musicie być przygotowani, by sprostać wyzwaniom, jakie stoją przed Polską".

Jego zdaniem, niezwykle istotne dla przyszłych pokoleń jest "wychowanie w poczuciu patriotyzmu, w poczuciu służby dla Polski, dla naszej wspólnoty narodowej, dla nas wszystkich".

"Polska może rozwijać się wtedy, kiedy będzie bezpieczna. Dziś jest bezpieczna, ale trzeba patrzeć w perspektywie dłuższej" - mówił szef MON.

Kierując swoje słowa do zgromadzonych, Błaszczak powiedział, że zadaniem jego, rządu i premiera Mateusza Morawieckiego "jest stwarzanie warunków do rozwoju Wojska Polskiego i do waszego osobistego rozwoju". "Żebyście mogli nabywać umiejętności, kształtować postawy, żebyście mogli stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - dodał.

Ministrowi, nauczycielom, dowódcom, kolegom i rodzicom - w imieniu absolwentów - podziękował elew Kacper Sikora. Zapewnił, że mundur żołnierza Wojska Polskiego będą nosić z dumą i godnością.

Podczas pikniku mieszkańcy i rodziny składających przysięgę absolwentów mogli spotkać się z żołnierzami i zobaczyć prezentacje kilkunastu sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego m.in. czołg Leopard, Rosomaki, a także wyrzutnie rakiet i samobieżne armatohaubice. Na kilkudziesięciu stoiskach promocyjnych prezentowały się jednostki wojskowe, m.in GROM, pokazujący wyposażenie specjalne.

Organizatorzy zapewnili też atrakcje dla dzieci, występ orkiestry dętej oraz poczęstunek. Promowano też nową książkę "Kotły i menażki żołnierskie. Smaki dawniej i dziś", którą można było otrzymać za odpowiedź na trzy konkursowe pytania.

Piknik w parku w Raszynie potrwa do popołudnia.    (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL